Wykonuję różne zadania nurkując pod wodą.
Oglądam piękno podwodnego świata, które nie każdy może zobaczyć na własne oczy. Podczas prac na dnie morza mogę zrobić ważne odkrycia, np. znaleźć wrak statku, który od wielu lat spoczywał w głębinach. Dzięki mojej pracy podwodne rurociągi i kable dostarczają wszystkim ropę, gaz, prąd i Internet.
To zależy od tego, dla kogo akurat pracuję. Mogę poszukiwać zaginionych statków, ładunków zagubionych podczas katastrofy albo sztormu, czasem sprawdzam jakość podwodnych instalacji, takich jak: rurociągi, budowy hydrotechniczne, oraz konserwuję je i remontuję. Jeśli pracuję w stoczni, to np. sprawdzam, naprawiam i konserwuję elementy statków zanurzone pod wodą. Biorę też udział w podwodnych pracach budowlanych, takich jak: cięcie metali, spawanie, betonowanie, i instalatorskich: układanie podwodnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych.
Co powinnam umieć?
W mojej pracy posługuję się specjalistycznym sprzętem, dlatego muszę bardzo dobrze znać się na jego budowie i obsłudze, oraz dokładnie go sprawdzać za każdym razem przed zejściem pod wodę. Używam zarówno prostych narzędzi, np. przecinak, klucz, jak i tych bardziej skomplikowanych: ściągacz do lin i blach, podnośnik, rozpieracz, nożyce klamrowe, winda hydrauliczna, szczotka obrotowa, wiertarka. Poza tym muszę umieć obsługiwać sprzęt potrzebny mi do nurkowania: akwalungi, kamizelki i skafandry nurkowe, maski, hełmy. Od tego zależy przecież moje życie i bezpieczeństwo.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w portach, na platformach wiertniczych, w jednostkach ratownictwa okrętowego, w firmach zajmujących się budową podwodnych rurociągów.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.