Badam stan oceanów, czystość wody, żyjące w niej organizmy.
Moja praca pomaga powiększać naszą wiedzę o podwodnych ekosystemach, a im więcej o nich wiemy, tym lepiej możemy o nie dbać i zachowywać ich piękno dla przyszłych pokoleń.
Sprawdzam czystość wód, oceniam, ile w danym akwenie mieszka podwodnych zwierząt i roślin, poszukuję złóż pod morskim dnem. Monitoruję też wpływ człowieka na jakość morskich i oceanicznych ekosystemów. Pole do pracy mam bardzo duże, bo morza i oceany zajmują aż 3/4 powierzchni Ziemi i mają duży wpływ na klimat oraz życie na naszej planecie. W mojej pracy sprawdzam też poziom wody w morzach i oceanach wyjaśniając przyczyny jego zmian: pływy, topnienie lodowców, tsunami.
Co powinienem umieć?
Żeby móc oceniać stan wód muszę znać chemię i wiedzieć, jakie substancje normalnie znajdują się w morskiej i oceanicznej wodzie, a jakich nie powinno tam być. Muszę też wiedzieć, w jaki sposób usuwa się te zanieczyszczenia, żeby móc np. doradzać, co trzeba zrobić w przypadku wycieku ropy z tankowca.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć pracę w laboratoriach badawczych, rybołówstwie, przemyśle albo w urzędach i instytucjach zajmujących się gospodarką morską i ochroną środowiska mórz i oceanów.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.