Zdjęcie zawodu
W. męska

Malarka

Tworzę obrazy akwarelowe, olejne, pastele, kolaże, szkice.

Malarka

Tworzę obrazy akwarelowe, olejne, pastele, kolaże, szkice.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Spełniam swoje marzenia z dzieciństwa o własnej pracowni i malowaniu pięknych obrazów. Uczestnicząc w wystawach, konkursach i plenerach malarskich zdobywam sławę i uznanie krytyków. Moje obrazy ozdabiają galerie i muzea sztuki współczesnej na całym świecie.

Czym się zajmuję?

Żeby dobrze wykonywać mój zawód i tworzyć piękne dzieła sztuki potrzebne mi są zdolności plastyczne, kreatywność, wyczucie stylu, oraz konkretna wiedza. W swojej pracy posługuję się różnymi technikami i materiałami, w zależności od natchnienia i efektu, jaki chcę osiągnąć. Różne rodzaje farb wymagają także korzystania z odpowiednich narzędzi do ich nakładania: okrągłych lub płaskich pędzli, szpachli albo piórek. Moja pracownia jest pełna zaczętych i niedokończonych obrazów, szkiców, i wszystkich niezbędnych mi w pracy materiałów. Czasami panuje w niej prawdziwy artystyczny nieład, ale ja zawsze wiem, co gdzie się znajduje i w którym miejscu szukać konkretnej rzeczy. 


Wyczucie stylu przydaje mi się, kiedy wybieram odpowiednie ramy do moich obrazów. Muszę tak je dopasować, żeby pasowały do stylu mojego dzieła i nie były zbyt krzykliwe, bo wtedy odwracałyby uwagę oglądających od znajdującego się w nich obrazu. Sama wybieram tematykę moich prac: batalistyczne, historyczne, portrety, sceny rodzajowe, martwa natura, pejzaże czy też abstrakcyjne kompozycje. Oprócz malowania zajmuję się także organizowaniem wystaw prezentujących moją twórczość. Biorę udział w konkursach, plenerach i pokazach w kraju oraz za granicą. Czasami robię też rozmaite dekoracje dla instytucji kultury. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać historię sztuki, twórczości wielkich mistrzów malarskich, wiedzieć, jakie style obowiązywały w danej epoce. Zdarza się, że jestem proszona o zrobienie ekspertyzy jakiegoś dzieła, czyli o określenie z jakiej epoki pochodzi i kto mógł je namalować, albo o potwierdzenie czy rzeczywiście jest obrazem tego, a nie innego malarza. 


Muszę znać się na rodzajach farb, takich jak: olejne, akwarele, akrylowe, tempery, ich właściwościach: rozcieńczane wodą, rozpuszczalnikiem, kryjące, transparentne, gęste, szybkoschnące, oraz materiałów, na których najlepiej nimi malować, np. płótno, karton, papier, ceramika. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • wyobraźnia i myślenie twórcze,
  • cierpliwość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • zdolność do autoprezentacji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę tworzyć obrazy we własnej pracowni albo być zatrudnioną jako wykładowczyni na studiach malarskich, instruktorka w domu kultury, nauczycielka na kursie rysunku i malarstwa,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.