ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. męska

Marynarka

Jestem członkiem załogi statku morskiego.

Marynarka

Jestem członkiem załogi statku morskiego.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dużo podróżuję, odwiedzam piękne porty, podczas przerw na przeładunek mogę zwiedzać egzotyczne okolice i poznawać ciekawych ludzi. Mogę obserwować, jak morze zmienia swój wygląd przy każdej zmianie pogody. Praca na statku dostarcza wielu wrażeń, przeżyte doświadczenia potem miło jest wspominać.

Czym się zajmuję?

Pracuję ze starszymi marynarzami, oficerami i innymi członkami załogi zajmującymi się nawigowaniem, zaopatrzeniem i załadunkiem statku. Bez mojego udziału statek nie wykona żadnego manewru: nie przycumuje ani nie odcumuje od kei, nie zakotwiczy w wyznaczonym miejscu, nie uda się też ściągnąć go z mielizny. Pod opieką oficera pełnię wachty, czyli dyżury. Pilnuję statku podczas rejsu na morzu i w czasie, gdy stoi w porcie. 


Podczas załadunku lub rozładunku obsługuję urządzenia ładowni i pilnuję, aby praca pracowników portowych odpowiedzialnych za przeładunek przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Wszystkie pakunki, skrzynie i paczki muszą być równomiernie ułożone i zamocowane tak, aby nie obijały się w ładowni podczas rejsu - to by mogło spowodować np. niebezpieczne przechylenie się statku na jedną burtę, a nawet jego zatonięcie. Moim zadaniem jest więc dopilnowanie ich właściwego unieruchomienia. Zajmuję się także dbaniem o to, aby we wszystkich pomieszczeniach statku panował idealny porządek. Do moich obowiązków należy również konserwowanie, czyli zabezpieczanie przed niekorzystnym działaniem słońca, wiatru i morskiej wody tych części statku, które są na to szczególnie narażone. 
Pilnuję też, aby wyposażenie ratunkowe i systemy przeciwpożarowe działały tak, jak powinny, bo od tego zależy bezpieczeństwo wszystkich osób na statku. Żeby rejs przebiegał sprawnie, trzeba zabrać na pokład zapasy jedzenia oraz wiele innych potrzebnych rzeczy. Moim zadaniem jest przyjmowanie zaopatrzenia i jego rozlokowywanie w odpowiednich pomieszczeniach na statku. Zajmuję się również sprawdzaniem poziomu wody w zbiornikach balastowych, technicznych, zęzach – to najniżej położone miejsce na statku, i pojemnikach ze słodką wodą. 


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na działaniu wszystkich urządzeń, które obsługuję, na budowie statku i organizacji pracy załogi, na przepisach przeciwpożarowych i procedurach postępowania w niebezpiecznych sytuacjach, takich jak pożar, sztorm czy kolizja z inną jednostką pływającą. Moje przygotowanie sprawdzam podczas udziału w alarmach ćwiczebnych. Ważna jest też umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w przypadku, kiedy któryś członek załogi skaleczy się lub dozna w pracy jakiejś kontuzji. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • wytrwałość,
  • dokładność,
  • umiejętność pracy w szybkim tempie,
  • odporność na stres,
  • odpowiedzialność,
  • kreatywność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • rozumowanie logiczne.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie na statkach morskich, rybackich, statkach wożących pasażerów po wodach śródlądowych, jachtach morskich, barkach i pchaczach w żegludze śródlądowej.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.