Jestem członkiem załogi statku morskiego.
Dużo podróżuję, odwiedzam piękne porty, podczas przerw na przeładunek mogę zwiedzać egzotyczne okolice i poznawać ciekawych ludzi. Mogę obserwować, jak morze zmienia swój wygląd przy każdej zmianie pogody. Praca na statku dostarcza wielu wrażeń, przeżyte doświadczenia potem miło jest wspominać.
Pracuję ze starszymi marynarzami, oficerami i innymi członkami załogi zajmującymi się nawigowaniem, zaopatrzeniem i załadunkiem statku. Bez mojego udziału statek nie wykona żadnego manewru: nie przycumuje ani nie odcumuje od kei, nie zakotwiczy w wyznaczonym miejscu, nie uda się też ściągnąć go z mielizny. Pod opieką oficera pełnię wachty, czyli dyżury. Pilnuję statku podczas rejsu na morzu i w czasie, gdy stoi w porcie.
Co powinnam umieć?
Muszę znać się na działaniu wszystkich urządzeń, które obsługuję, na budowie statku i organizacji pracy załogi, na przepisach przeciwpożarowych i procedurach postępowania w niebezpiecznych sytuacjach, takich jak pożar, sztorm czy kolizja z inną jednostką pływającą. Moje przygotowanie sprawdzam podczas udziału w alarmach ćwiczebnych. Ważna jest też umiejętność udzielenia pierwszej pomocy w przypadku, kiedy któryś członek załogi skaleczy się lub dozna w pracy jakiejś kontuzji.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie na statkach morskich, rybackich, statkach wożących pasażerów po wodach śródlądowych, jachtach morskich, barkach i pchaczach w żegludze śródlądowej.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.