Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Dietetyk

Opracowuję diety pomagające innym schudnąć i odzyskać zdrowie.

Dietetyk

Opracowuję diety pomagające innym schudnąć i odzyskać zdrowie.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Cieszę się, że mogę pomagać innym. Dzięki mnie odzyskują zdrowie i smukłą sylwetkę. Wiedza zdobyta na studiach pomaga mi też w mądrym robieniu zakupów spożywczych dla siebie i mojej rodziny.

Czym się zajmuję?

Moja praca nie polega tylko na pomocy osobom, które chciałyby schudnąć. Przede wszystkim układam jadłospisy, które pomagają wrócić do zdrowia chorym, bo większość chorób ma związek z odżywianiem. Największą satysfakcję sprawia mi, kiedy stan zdrowia moich pacjentów poprawia się i sami zaczynają przygotowywać zdrowe posiłki. 


Zajmuję się przygotowywaniem diet dla zdrowych i chorych pacjentów. Opracowuję jadłospisy dla indywidualnych klientów oraz dla pacjentów szpitali, sanatoriów, gości domów wczasowych i hoteli. Podczas pracy w placówkach zbiorowego żywienia nie tylko opracowuję jadłospisy i diety, ale także nadzoruję wszystkie etapy przygotowywania posiłków i sposoby ich przechowywania. Muszę więc znać metody przyrządzania potraw i umieć obsługiwać potrzebne w tym procesie narzędzia, np. krajalnice, kotły parowe. 


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać wartość odżywczą i energetyczną produktów oraz orientować się, jaki mają wpływ na zdrowie człowieka. Niezbędna jest mi wiedza na temat przebiegu reakcji chemicznych i biochemicznych w organizmie oraz tego, jak przebiega proces trawienia. Muszę też znać budowę i funkcjonowanie ludzkiego ciała, żeby móc rozpoznać schorzenia powiązane z odżywianiem na podstawie ogólnego stanu zdrowia. 


Przydaje się też wiedza z zakresu psychologii, bo pozwala poznać przyczyny określonych zachowań, takich jak anoreksja czy bulimia, i wpływ czynników zewnętrznych na kształtowanie sposobu odżywiania i preferencji żywieniowych. Tworząc jadłospisy często korzystam z komputera, dlatego muszę znać się na jego obsłudze i umieć wyszukać w sieci potrzebne dane, takie jak tabele kaloryczności produktów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • umiejętność uważnego słuchania pacjentów,
  • empatia,
  • umiejętność przekonywania pacjentów do stosowania się do moich zaleceń i przestrzegania dobranych dla nich diet,
  • spostrzegawczość,
  • odporność emocjonalna.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować w szpitalach, poradniach dietetycznych, szkołach, placówkach sportowych i wielu innych miejscach. Mogę też założyć własną działalność, a wtedy sam decyduję o tym, jak wygląda mój dzień pracy.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.