Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista projektowania sieci telekomunikacyjnych

Projektuję nowoczesną infrastrukturę telekomunikacyjną.

Specjalista projektowania sieci telekomunikacyjnych

Projektuję nowoczesną infrastrukturę telekomunikacyjną.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo jej efekty wpływają na codzienne życie wielu osób. Dzięki infrastrukturze, którą projektuję, mają oni dostęp do informacji, mogą załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, korzystać z wielu różnych udogodnień, jak i prowadzić firmy. Świadomość, że to, co robię, przyczynia się do rozwoju cyfrowego społeczeństwa, sprawia mi wielką satysfakcję.

Czym się zajmuję?

Jestem odpowiedzialny za projektowanie sieci światłowodowych w taki sposób, żeby zapewniały wysoką jakość przesyłanych danych, docierały do jak największej liczby klientów, były łatwe w utrzymaniu i dały się bez problemów rozbudowywać.


Tworzę standardy projektowania infrastruktury telekomunikacyjnej, a także procedury i procesy operacyjne dotyczące tego, jak należy je układać oraz jak prawidłowo wykorzystywać materiały i narzędzia. Opracowuję dokumenty niezbędne do realizacji prac przy budowie, rozbudowie i modernizacji infrastruktury telekomunikacyjnej.
Część tych prac wykonują firmy, którym to zlecamy, a ja mam za zadanie wspierać ich pracowników w obszarach, w których to ja mam większą wiedzę, np. w projektowaniu sieci światłowodowych. Oceniam też, jakie mamy szanse na wydzierżawienie od właścicieli niezbędnej infrastruktury, w tym słupów, światłowodów, czy kanałów, w których znajdują się kable.
Do moich zadań należy ocena przebiegu prac i znajdowanie sposobów na obniżenie kosztów realizacji tych projektów, które przekraczają założony budżet.


Co powinienem umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać się na urządzeniach, z których tworzy się sieci telekomunikacyjne, w tym na specyfice budowy i działania sieci światłowodowych. Muszę potrafić bardzo sprawnie obsługiwać komputer, znać pakiet Microsoft Office, używać programu AutoCad oraz platformy QGIS, służącej do projektowania i budowy sieci światłowodowych FTTH, czyli przeznaczonych dla użytkowników domowych.


Muszę dobrze znać matematykę, żeby móc przeprowadzać pomiary mocy sygnału przesyłanego w sieciach telekomunikacyjnych, posługiwać się programami komputerowymi służącymi do projektowania sieci, symulacji ruchu sieciowego i monitorowania wydajności itp.
Muszę znać się na elektronice i elektrotechnice, znać parametry i właściwości materiałów używanych do budowy sieci telekomunikacyjnych, itp.
Muszę też znać się na rysunku technicznym, żeby potrafić projektować i wdrażać nowe sieci dbając o to, żeby były zabezpieczone przed atakami hakerów i sprawnie działały.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • samodzielność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach telekomunikacyjnych, u operatorów komórkowych, dostawców internetu, producentów sprzętu sieciowego, itp. 


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.