ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. męska

Projektantka bezpieczeństwa DNA

Ustalam prawdopodobieństwo zachorowania na konkretne choroby w oparciu o badania DNA i pomagam klientom opracować plan przeciwdziałania zachorowaniu.

Projektantka bezpieczeństwa DNA

Ustalam prawdopodobieństwo zachorowania na konkretne choroby w oparciu o badania DNA i pomagam klientom opracować plan przeciwdziałania zachorowaniu.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dzięki niej poznaję wielu ciekawych ludzi i wykorzystuję moje zdolności analitycznego myślenia. Na co dzień pracuję z najnowocześniejszymi technologiami i mam okazję ciągle dokształcać się w mojej dziedzinie. DNA nie ma przede mną tajemnic i cieszę się, gdy mogę pomóc moim klientom zaplanować długie życie w zdrowiu.

Czym się zajmuję?

Już dziś obserwujemy dynamiczny rozwój badań nad genetyką i jej wpływem na zdrowie człowieka. Dzięki rozwojowi badań genetycznych, rosnącej świadomości społecznej i postępowi technologicznemu specjalista zajmujący się doradzaniem w sprawach genetyki i zdrowia może stać się ważnym elementem systemu opieki zdrowotnej.


Doradzam klientom, jak powinni postępować, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na choroby, do których mają genetyczne predyspozycje. Zapewniam wsparcie osobom, które chcą dowiedzieć się, jakie jest ich indywidualne ryzyko zachorowania na choroby o podłożu genetycznym. Mówię im też, co mogą zrobić, żeby to ryzyko zminimalizować. Z każdym z klientów najpierw przeprowadzam szczegółową rozmowę, aby zebrać jak najwięcej informacji dotyczących ich rodziny, dzieciństwa, obecnego stylu życia. Interesuje mnie jaką pracę wykonują, gdzie mieszkają, w jakich warunkach dorastali, co lubią jeść, czy są aktywni fizycznie. Dowiaduję się też na co chorują lub zmarli członkowie ich bliskiej rodziny. Mając te wszystkie dane określam, jakiego typu badanie DNA powinni wykonać. Gdy już dostanę wynik, mogę obliczyć szanse zachorowania. Np. ustalam, że klient przy swoim profilu DNA, określonej diecie i stylu życia ma 80 % szans, że w wieku 50 lat zachoruje na cukrzycę, a 37% szans, że przed ukończeniem 60 roku życia będzie mieć zawał serca.
Wyposażona w tę wiedzę mogę siąść z klientem, by dowiedzieć się, jakie zmiany jest w stanie wprowadzić w swoim życiu, by zmniejszyć pokazane ryzyko. Ja mogę szczegółowo wymienić, jakie zmiany byłyby najbardziej pożądane, bo w największym stopniu wpłynęłyby na zdrowie klienta w dłuższym czasie, ale to on musi powiedzieć, na które jest gotowy.
Może to być np. zmiana zawodu na taki, który wiąże się z mniejszym stresem albo jest mniej wyczerpujący fizycznie, wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, przejście na określoną dietę. Może się okazać, że konieczna byłaby zmiana miejsca zamieszkania na wolne od obecności konkretnych czynników chorobotwórczych, albo wyposażone w określony mikroklimat, pozytywnie wpływający na zdrowie akurat tej osoby. Czasem wystarczy niewielka zmiana diety albo zmiana typu aktywności fizycznej, by pomóc naszemu DNA.


Co powinienem umieć? 

W mojej pracy bardzo ważna jest znajomość biologii i chemii. Muszę znać genetyczne podstawy chorób oraz umieć je rozpoznawać na podstawie badań obrazowych i laboratoryjnych. Muszę umieć przeprowadzać analizę zmienności genetycznej w oparciu o rozkład częstości występowania genów i ich alleli, czyli odmian, w danej populacji, znać strukturę i funkcje kwasów nukleinowych, potrafić rozpoznawać ich sekwencje. Powinienem świetnie znać metody inżynierii genetycznej i wiedzieć, w jaki sposób konkretne czynniki środowiskowe, w tym żywność, używki, aktywność fizyczna, zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby, wpływają na ludzkie DNA i jak mogą je modyfikować.


Muszę znać matematykę, a szczególnie statystykę i rachunek prawdopodobieństwa, żeby w oparciu o znajomość profilu DNA konkretnej osoby oraz jej trybu życia móc obliczać, jak bardzo dany klient narażony jest na zachorowanie na taką a nie inną chorobę.
Muszę potrafić posługiwać się specjalistycznymi programami komputerowymi, dzięki którym gromadzę i analizuję dane moich klientów. Znajomość obsługi komputera pozwala mi też przedstawiać wyniki moich analiz w formie ciekawych prezentacji, tabel, czy wykresów.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • empatia,
  • dociekliwość,
  • umiejętność aktywnego słuchania,
  • dokładność,
  • precyzja w działaniu,
  • umiejętność kojarzenia z pozoru odległych faktów,
  • nieszablonowe myślenie,
  • odporność emocjonalna,
  • opanowanie.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się badaniami ludzkiego DNA i doradzaniem w kwestii minimalizowania ryzyka chorób o podłożu genetycznym, a także w instytucjach badawczych i naukowych z tej dziedziny. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Źródła: 

Personal security designer [ENG]


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.