Ustalam prawdopodobieństwo zachorowania na konkretne choroby w oparciu o badania DNA i pomagam klientom opracować plan przeciwdziałania zachorowaniu.
Ustalam prawdopodobieństwo zachorowania na konkretne choroby w oparciu o badania DNA i pomagam klientom opracować plan przeciwdziałania zachorowaniu.
Lubię moją pracę, bo dzięki niej poznaję wielu ciekawych ludzi i wykorzystuję moje zdolności analitycznego myślenia. Na co dzień pracuję z najnowocześniejszymi technologiami i mam okazję ciągle dokształcać się w mojej dziedzinie. DNA nie ma przede mną tajemnic i cieszę się, gdy mogę pomóc moim klientom zaplanować długie życie w zdrowiu.
Już dziś obserwujemy dynamiczny rozwój badań nad genetyką i jej wpływem na zdrowie człowieka. Dzięki rozwojowi badań genetycznych, rosnącej świadomości społecznej i postępowi technologicznemu specjalista zajmujący się doradzaniem w sprawach genetyki i zdrowia może stać się ważnym elementem systemu opieki zdrowotnej.
Co powinienem umieć?
W mojej pracy bardzo ważna jest znajomość biologii i chemii. Muszę znać genetyczne podstawy chorób oraz umieć je rozpoznawać na podstawie badań obrazowych i laboratoryjnych. Muszę umieć przeprowadzać analizę zmienności genetycznej w oparciu o rozkład częstości występowania genów i ich alleli, czyli odmian, w danej populacji, znać strukturę i funkcje kwasów nukleinowych, potrafić rozpoznawać ich sekwencje. Powinienem świetnie znać metody inżynierii genetycznej i wiedzieć, w jaki sposób konkretne czynniki środowiskowe, w tym żywność, używki, aktywność fizyczna, zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby, wpływają na ludzkie DNA i jak mogą je modyfikować.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się badaniami ludzkiego DNA i doradzaniem w kwestii minimalizowania ryzyka chorób o podłożu genetycznym, a także w instytucjach badawczych i naukowych z tej dziedziny. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Źródła:
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.