Wykonuję przedmioty z naturalnego lub sztucznego kamienia. Jeśli pracuję w zakładzie kamieniarskim, są to głównie nagrobki i akcesoria nagrobkowe, jak misy, wazony, podstawki pod znicze, lampiony, czy ławki. Gdy współpracuję z firmami zajmującymi się wykończeniem wnętrz, częściej zajmuję się wykonaniem kamiennych blatów kuchennych, parapetów, schodów, balustrad, okładzin kominków czy elewacji, a także dekoracyjnych murków, fontann i elementów małej architektury ogrodowej.
Pierwszym etapem mojej pracy jest zawsze przygotowanie projektu. Mogę korzystać z gotowych katalogów, działać według własnego pomysłu, albo kierować się wytycznymi uzyskanymi od klienta. Gdy już uzgodnię projekt, uzgadniam z klientem rodzaj kamienia, z którego będzie wykonany. To ważny etap pracy, bo często kamień, który podoba się klientowi, nie jest odpowiedni do funkcji, jaką ma pełnić. Np. marmur będzie świetnie prezentować się jako parapet czy balustrada, ale jako blat w kuchni sprawdzi się nie najlepiej, bo chłonie tłuszcze i wymaga starannej impregnacji. Z kolei w przypadku nagrobka granit będzie o wiele wytrzymalszy na niekorzystne warunki zewnętrzne niż piaskowiec.
Mając wszystkie informacje mogę określić, ile i jakich materiałów będę potrzebować do wykonania zamówienia. Następnie muszę wybrać odpowiedni blok kamienia naturalnego i odpowiednio go pociąć. Alternatywnie zamawiam płyty z kamienia sztucznego o konkretnych wymiarach. Potem przychodzi czas na obróbkę kamiennych płyt. Używam do tego odpowiednich narzędzi i maszyn, takich jak odbijak, szpicak, dłuto, młotek, piła stołowa, szlifierka kamienia. Wszystko po to, by nadać kamiennym przedmiotom połysk, fakturę, odpowiedni kształt, wygładzić krawędzie. Mogę też ryć lub malować farbą napisy i inne ozdoby na powierzchni kamiennych elementów.
Gdy już wszystkie elementy są gotowe, muszę je przetransportować na docelowe miejsce i zamontować, używając do tego właściwych metod i narzędzi. Zajmuję się też czyszczeniem, naprawianiem, renowacją i konserwacją zniszczonych kamiennych przedmiotów, takich jak nagrobki, balustrady, detale architektoniczne, czy elementy architektury ogrodowej.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na rodzajach skał, wiedzieć, jaką mają barwę, połysk i teksturę, i jak należy je obrabiać, aby wydobyć ich naturalne piękno.
Muszę umieć sporządzać projekty kamiennych przedmiotów, także w rysunku technicznym, potrafić posługiwać się narzędziami, sprzętem i maszynami służącymi do ręcznej i mechanicznej obróbki kamienia, takimi jak odbijak, szpicak, dłuto, młotek, piła wodna i stołowa, maszyna do cięcia wodą, szlifierka kamienia.
Muszę znać właściwości fizyczne różnych rodzajów kamienia naturalnego i sztucznego. Ich ciężar właściwy, strukturę, ziarnistość, łupliwość, wytrzymałość na nacisk i pękanie, odporność na warunki atmosferyczne. Dzięki temu mogę dobrać odpowiednie narzędzia do ich obróbki.
Muszę znać metody i środki chemiczne używane do czyszczenia, impregnacji oraz konserwacji wyrobów z kamienia naturalnego i sztucznego.
Muszę znać rodzaje kamiennych detali architektonicznych, wiedzieć, jakich metod obróbki należy użyć, żeby uzyskać na kamiennych powierzchniach konkretne efekty. Muszę potrafić wykonywać ornamenty i napisy w kamieniu oraz zdobić kamienne elementy poprzez złocenie i malowanie farbami. Muszę potrafić czyścić i odnawiać elementy wykonane z kamienia naturalnego i sztucznego, naprawiać ubytki przy pomocy zapraw renowacyjnych, montować elementy z kamienia przy pomocy klamer, kotw, rusztu lub zaprawy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- kreatywność,
- wyobraźnia przestrzenna,
- cierpliwość,
- umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
- umiejętność pracy pod presją czasu,
- umiejętności negocjacyjne,
- zdolność perswazji,
- asertywność,
- opanowanie.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładzie kamieniarskim albo otworzyć własną działalność gospodarczą.