Nasze społeczeństwo szybko się starzeje, niektórzy szacują, że co czwarty Europejczyk ma ponad 60 lat. Seniorzy są więc coraz większą grupą, która będzie potrzebować rozmaitych usług. Jedną z nich, oprócz zapewnienia opieki medycznej i psychologicznej, będzie zaaranżowanie wystroju domu lub mieszkania na wzór wybranego wnętrza z przeszłości. To pomoże seniorom przywoływać dobre wspomnienia z przeszłości i poczuć się lepiej, bezpieczniej w przestrzeni, w której mieszkają.
Moi klienci to zwykle osoby starsze, będące już na emeryturze. Staram się ułatwić im życie, projektując wnętrza domów lub mieszkań na wzór znanych im wnętrz z przeszłości. Takich, które utkwiły im w pamięci, z którymi wiążą się miłe wspomnienia. Jednocześnie powinnam zadbać, żeby tak zaprojektowane wnętrza były przyjazne seniorom, miały potrzebne im udogodnienia, a znajdujące się w nich sprzęty i urządzenia były łatwe w obsłudze. Muszę zatem potrafić znaleźć wspólny język z seniorami, cierpliwie ich słuchać i starać się zrozumieć ich potrzeby. Tylko wtedy uda mi się bowiem stworzyć wnętrza, w których będą dobrze się czuli.
Każdy z klientów ma inne oczekiwania, dla jednych istotne będzie odtworzenie wyglądu ich rodzinnego domu, pokoju w akademiku, pierwszego wynajmowanego samodzielnie mieszkania. Inni chcą, żebym przygotowała dla nich wystrój zgodny ze stylem konkretnej epoki, projektanta albo wzorowany na wyglądzie np. rezydencji znanej osoby.
Przed przystąpieniem do pracy powinnam jak najdokładniej poznać wymagania i oczekiwania klienta. Dlatego proszę go o dokładne opisanie wnętrz, które mam odtworzyć, najlepiej na podstawie posiadanych zdjęć miejsca, które jest źródłem inspiracji. Ustalam też, czy mam przygotować projekt wystroju całego domu lub mieszkania, czy może tylko jednego pomieszczenia, np. salonu, sypialni albo kuchni.
Znając oczekiwania klienta, zaczynam szukać elementów wystroju wnętrza pozwalających jak najwierniej odtworzyć klimat epoki we wskazanych pomieszczeniach: mebli, dywanów, obrazów, dekoracyjnych przedmiotów… Wiedząc, co mogę mieć do dyspozycji, tworzę projekt, który następnie konsultuję z klientem i wprowadzam ewentualne poprawki, zgodnie z jego życzeniem, o ile mam takie możliwości. Muszę bowiem pamiętać, że nie wszystkie oczekiwania uda mi się spełnić w konkretnych okolicznościach. Nie mogę np. uzyskać wysokich wnętrz w stylu kamienicy, w standardowym bloku, ani wykonywać dużych wyburzeń ścian w budynku wielorodzinnym.
Po finalnym zaakceptowaniu projektu zabieram się za zakupy. Dobieram odpowiednie kolory farb, tapety, płytki imitujące te z zadanej epoki, niekiedy boazerie albo sztukaterie. Czasem udaje mi się znaleźć oryginalne przedmioty z danej epoki w dobrym stanie, ale często kupuję albo zamawiam nowe meble, lampy czy zasłony, jeśli moim zdaniem udatnie imitują oryginały. Bywa też, że odnawiam używane elementy wyposażenia, np. daję tapicerowi do wymiany zniszczone obicia krzeseł czy foteli. Oprócz tego nadzoruję prace ekipy remontowej zajmującej się malowaniem lub tapetowaniem ścian, montowaniem oświetlenia, układaniem kafelków, ustawianiem mebli. Wszystko po to, by mieć pewność, że wykonanie będzie zgodne z projektem.
Przy realizacji projektu powinnam pamiętać, że moi klienci to głównie osoby starsze, które mogą mieć problemy z poruszaniem się i inne ograniczenia. Dlatego choć zaprojektowane przeze mnie wnętrza muszą przypominać wyglądem te, które pamiętają z młodości, powinny być wyposażone w udogodnienia pozwalające klientom mieszkać w nich wygodnie i swobodnie się poruszać.
Co powinnam umieć?
Muszę posiadać wyczucie estetyki, kreatywność i zdolności manualne, aby klienci byli zadowoleni z wnętrz, które dla nich projektuję.
Muszę znać historię sztuki i architektury wnętrz, wiedzieć, jakie style obowiązywały w konkretnych epokach.
Muszę potrafić obsługiwać programy służące do rysowania projektów wnętrz oraz do wizualizacji 3D, wyszukiwać w sieci i w archiwach zdjęcia, szkice, filmy potrzebne do zaprojektowania wnętrz spełniających oczekiwania moich klientów. Powinnam też potrafić ręcznie narysować projekt zgodnie ze wskazówkami klienta, znać teoretyczne i praktyczne reguły dotyczące projektowania wnętrz, potrafić gromadzić potrzebne informacje i tworzyć dokumentację wykonawczą. Do tych prac niezbędna jest mi znajomość geometrii przestrzennej.
Powinnam znać zasady ergonomii i umieć je stosować przy projektowaniu wnętrz, tak by moi klienci nawet we wnętrzach wyglądających oldschoolowo mogli korzystać ze wszystkich współczesnych udogodnień.
Umiejętność sprawnego korzystania z komputera jest mi potrzebna do obliczania ilości farb, tapet, kafelków i innych materiałów niezbędnych do wykonania zaprojektowanego przeze mnie wnętrza i kalkulowania kosztów moich usług, a także do reklamowania moich usług w sieci.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
- kreatywność,
- wyobraźnia przestrzenna,
- empatia,
- dokładność,
- umiejętność nawiązywania kontaktów,
- spostrzegawczość.
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w biurach architektonicznych, firmach deweloperskich, albo założyć własną działalność gospodarczą.
Źródła:
Zawody przyszłości, które niedługo będą podbijać rynek
Zawody, które powstaną do 2030 roku