Obserwuję i badam gwiazdy oraz planety.
Mam możliwość pracy dla światowych agencji kosmicznych przy projektach, które odkrywają tajemnice naszego Układu Słonecznego i całego Wszechświata. Uczestnicząc w konferencjach naukowych poszerzam swoją wiedzę i poznaję najlepszych specjalistów z dziedziny astronomii. Każdej nocy mogę obserwować przestrzeń kosmiczną przy użyciu niesamowicie dokładnych teleskopów. Któregoś dnia odkryta przeze mnie nowa gwiazda, planeta czy asteroida może zostać nazwana moim nazwiskiem. A może odnajdę klucz do wytłumaczenia, dlaczego Wszechświat zachowuje się tak a nie inaczej?
Moja praca to odkrywanie fundamentalnych praw rządzących Wszechświatem, ale jej efekty znajdują zastosowanie także w życiu codziennym. Kiedyś dzięki astronomom wiedziano, kiedy najlepiej siać i zbierać plony, dziś opracowują metody ulepszające działanie nawigacji używanej w samolotach i na statkach. Badam ciała niebieskie: gwiazdy, planety, komety, mgławice, gromady, galaktyki. Interesuje mnie ich budowa, pochodzenie, przemiany, jakim podlegały i wciąż podlegają, rozmieszczenie w przestrzeni, wzajemne oddziaływanie. Podczas pracy wykorzystuję nowoczesny sprzęt, a następnie, posługując się metodami matematycznymi, fizycznymi i informatycznymi analizuję i interpretuję wyniki moich obserwacji.
Co powinienem umieć?
Żeby być dobrym astronomem muszę mieć gruntowną wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i praw przyrody. Astronomia jest jedną z najstarszych nauk przyrodniczych, a bez umiejętności wykorzystywania matematyki nie jestem w stanie przewidywać i opisywać zjawisk zachodzących w kosmosie.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w placówkach badawczych, obserwatoriach astronomicznych oraz na uczelniach wyższych jako wykładowca akademicki.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.