Przekształcam dane z systemów informatycznych w informacje biznesowe.
Lubię moją pracę, bo jest pełna wyzwań. Cały czas uczę się nowych sposobów gromadzenia, analizowania danych i szukania połączeń między nimi. To świetna gimnastyka dla umysłu i można powiedzieć, że jestem też trochę detektywką, odkrywając nieoczywiste połączenia między z pozoru niepowiązanymi zbiorami danych.
Jestem kimś pomiędzy architektką danych, a ich analityczką. Moim zadaniem jest zmienianie surowych danych w wartościowe informacje, niezbędne do podejmowania decyzji biznesowych. Chodzi o decyzje dotyczące takich kwestii, jak: w co zainwestować, jakie nowe produkty lub usługi oferować klientom, a które wycofać z rynku, z jakimi podwykonawcami współpracować, na jakie nowe rynki wejść, skąd zdobywać finansowanie, a nawet jaką formę działalności wybrać w takim, a nie innym otoczeniu finansowo-podatkowym… Żeby móc efektywnie dostarczać takich informacji, muszę znać miejsca, z których mogę pobierać surowe dane. Często są one pochowane w różnych, niepołączonych ze sobą miejscach, dlatego czasem trudno do nich dotrzeć i ocenić ich wartość w konkretnej sytuacji.
Co powinnam umieć?
Muszę znać się na integracji danych z różnych systemów, zapisanych w różnych formatach, jak PDF, DOC, XLS, potrafić zbierać, przetwarzać i analizować dane, znać się na sposobach ich wizualizacji i tworzeniu interaktywnych dashboardów, potrafić wykorzystywać hurtownie danych i usługi chmurowe z uwzględnieniem różnego rodzaju zmiennych. Muszę potrafić posługiwać się programami do kompleksowej analizy danych i tworzenia raportów, takimi jak Power BI, Tableau, Power Excel.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z branży IT, przedsiębiorstwach z branży finansowej, ubezpieczeniowej, medycznej, transportowej, farmaceutycznej i wielu innych – wszędzie tam, gdzie trzeba analizować mnóstwo danych i łączyć je w pożądany, a niekiedy nieoczywisty sposób.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.