Zdjęcie zawodu
W. męska

Badaczka rynku

Zbieram, analizuję i opracowuję dane i informacje o tym, dlaczego jedne produkty są kupowane i pożądane, a inne nie mają zbytu oraz o tym, jaka jest konkurencja na rynku.

Badaczka rynku

Zbieram, analizuję i opracowuję dane i informacje o tym, dlaczego jedne produkty są kupowane i pożądane, a inne nie mają zbytu oraz o tym, jaka jest konkurencja na rynku.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo na co dzień mam do czynienia z nowymi, ciekawymi produktami z różnych branż. Dzięki temu, że pomagam je ulepszać, mam satysfakcję, że konsumenci są bardziej zadowoleni, a firmy zwiększają swoje zyski i mogą docierać do większej grupy klientów.

Czym się zajmuję?

Ogólnie mówiąc - badam rynek. Moim zadaniem jest dowiedzieć się, dlaczego ludzie kupują jedne produkty, a innych nie oraz co sądzą o konkretnych markach. Dane pozyskuję z GUSu, raportów rynkowych, dostępnych baz albo zbieram je samodzielnie. Zebrane informacje analizuję i przetwarzam, a na końcu tworzę opracowania przedstawiające sytuację na rynku. 


Często też sama projektuję badania, czyli sama określam, w jaki sposób będę zbierać informacje, odpytywać ludzi, oceniać ich zachowania jako konsumentów, dobierać grupę badanych lub zbiór danych, które potem będę analizować. Decyduję, czy stworzę ankietę z ułożonymi wcześniej pytaniami i zestawem odpowiedzi, czy też będę robić wywiady, w których dam badanym możliwość swobodnej wypowiedzi. 
Wyniki badań muszę stale konsultować ze zleceniodawcami, czyli firmami, dla których pracuję. Najczęściej z dyrektorem marketingu, opiekunem marki – brand managerem, czy kierownikiem handlowym, ale bywa, że i z właścicielem firmy, czy prezesem spółki. Efektem mojej pracy jest raport, prezentacja najważniejszych wniosków z przeprowadzonej analizy oraz lista rekomendacji. 


Co powinnam umieć? 

W tym zawodzie niezbędna jest znajomość metodologii prowadzenia badań, obsługi programów statystycznych i narzędzi do zbierania danych. 


Bardzo ważna jest komunikatywność, która pozwala mi na zdobywanie danych od badanych osób z różnych środowisk. 
Powinnam umieć wyciągać wnioski, spisywać je w zrozumiały sposób, sprawnie obsługiwać komputer i wykorzystywać internet do prowadzenia badań. Muszę też być dobra z matematyki, posiadać zaawansowaną znajomość arkuszy kalkulacyjnych oraz statystycznych programów analizy danych. 
Muszę mieć dobrą wiedzę o stanie ekonomicznym świata i państwa, żeby móc lepiej badać rynek lokalny i umieć go analizować w kontekście krajowym i regionalnym. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność pracy w zespole,
  • samodzielność,
  • zdolności przywódcze,
  • umiejętność planowania i organizowania pracy,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • dokładność,
  • komunikatywność,
  • systematyczność,
  • ciekawość poznawcza,
  • gotowość do ustawicznego uczenia się oraz dzielenia się wiedzą,
  • zainteresowania społeczne.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć pracę w różnych agencjach, ośrodkach badawczych albo w firmach konsultingowych. Mogę też pracować w dużych firmach, które mają własne działy badań rynku. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.