Opiekuję się pacjentami przewlekle chorymi, niezdolnymi do samodzielnej egzystencji.
Opiekuję się pacjentami przewlekle chorymi, niezdolnymi do samodzielnej egzystencji.
Lubię moją pracę, bo wiem, że dzięki mojej pomocy pacjenci są otoczeni właściwą opieką, mają większy komfort życia, lepiej znoszą niedogodności i cierpienia związane z ich chorobami. Dzięki mojej pomocy bliscy, którzy się nimi opiekują, mogą przez jakiś czas odpocząć od stresujących i wymagających fizycznie obowiązków związanych z zajmowaniem się chorym.
Można powiedzieć, że jestem koordynatorem opieki nad osobą niepełnosprawną lub przewlekle chorą. Podczas pierwszej wizyty muszę zorientować się, na co choruje mój przyszły podopieczny, jaki jest jego stan psychiczny, na ile jest świadomy, jakiej pomocy potrzebuje i jaka jest jego sytuacja rodzinna. Zebrane informacje pozwalają mi ustalić plan opieki i zakres moich działań. Ten plan omawiam z rodziną lub opiekunami chorego. Ustalam, jak często będę przychodzić do podopiecznego i ile godzin zazwyczaj spędzę na jego pielęgnacji. W zależności od stanu pacjenta wybieram odpowiednie metody karmienia, pozwalające zapewnić mu odżywienie, gdy nie jest już w stanie jeść samodzielnie. Robię to w uzgodnieniu z lekarzem, bo to on musi założyć PEG albo centralne dojście dożylne, które potem będę wykorzystywać do podawania pożywienia. Wśród tych metod jest np. zgłębnik, czyli giętka rurka wprowadzana przez nos do żołądka, PEG, czyli rurka z zastawką łącząca żołądek ze ścianą jamy brzusznej, albo dojście dożylne pozwalające na podawanie składników odżywczych bezpośrednio do krwi.
Co powinienem umieć?
Muszę znać anatomię i fizjologię człowieka, mieć wiedzę o chorobach, ich przyczynach i objawach. Muszę potrafić oceniać stan fizyczny i psychiczny pacjentów oraz właściwie interpretować pomiary ciśnienia, tętna i poziomu glukozy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w szpitalach, przychodniach, placówkach opiekuńczo-leczniczych, pracowniach diagnostycznych lub pracować w domach moich pacjentów.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.