Badam procesy zachodzące w komórkach żywych organizmów i wzajemne oddziaływania między komórkami.
Badam procesy zachodzące w komórkach żywych organizmów i wzajemne oddziaływania między komórkami.
Praca daje mi satysfakcję z odkrywania nowych zjawisk i procesów zachodzących w żywych organizmach. Nigdy się nie nudzę. Często sam zarządzam czasem i planuję eksperymenty. Mogę dostosowywać godziny pracy do tego, czym aktualnie się zajmuję. To oznacza, że nie muszę przychodzić do laboratorium o 8:00, czy siedzieć do 17:00, ale za to czasem muszę pojawiać się w pracy nawet nocami albo w weekendy. Doceniam niezależność w doborze zadań jak i w myśleniu! Na co dzień mam kontakt z najnowszymi technologiami i mogę współpracować z badaczami na całym świecie. Jeśli coś ciekawego odkryję, mogę to zaprezentować na międzynarodowej konferencji, albo dopracować swój pomysł w ramach stażu w zagranicznym ośrodku badawczym. Nie bez znaczenia jest, że przyczyniam się do postępu nauki, a moje odkrycia mogą pomóc w opracowaniu nowych leków i terapii.
Badam skomplikowane procesy biochemiczne zachodzące w komórkach. Sprawdzam, jak działają komórki zdrowe, a czym różnią się od nich na poziomie molekularnym komórki chore lub „zestresowane”. Pracuję na liniach komórkowych, które utrzymuję przy życiu w laboratorium, w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, i dostarczam im składników odżywczych w takich proporcjach, żeby chciały dalej funkcjonować, albo nawet się dzielić. Zwykle w laboratoriach są prowadzone standaryzowane hodowle komórek nieśmiertelnych linii rakowych, które stanowią jakby model odniesienia. Do tego robię hodowle komórek pobranych od pacjentów i określam np., jakiego typu mutacje w nich występują, jak wpływają na funkcjonowanie oraz do jakich chorób predysponują gospodarza.
Co powinienem umieć?
Jako biolog molekularny muszę wykazać się dogłębną znajomością biologii, w szczególności podstawowych procesów zachodzących w komórce, szlaków enzymatycznych oraz mechanizmów podziału i starzenia się komórek.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie na uczelniach wyższych, w laboratoriach biologii molekularnej, instytucjach i agencjach państwowych, a także w firmach farmaceutycznych, przy konkretnych projektach badawczych, itp.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.