Dbam o sprawne działanie maszyn używanych w kopalniach głębinowych.
Lubię moją pracę, bo pozwala mi rozwijać moje zdolności do analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów i zamiłowanie do majsterkowania. Dzięki mnie maszyny używane w kopalni sprawnie działają, a górnicy mogą bezpiecznie pracować pod ziemią.
Zajmuję się instalacją, konserwacją, obsługą i naprawą maszyn i urządzeń górniczych takich, jak pompy, sprężarki, wentylatory, kołowroty kopalniane, ładowarki, urządzenia dźwignicowe, kombajny ścianowe i chodnikowe. Od ich sprawności zależy, czy kopalnia pracuje sprawnie, dlatego codziennie starannie sprawdzam, czy są w dobrym stanie technicznym. Wiem, jak zapobiegać zagrożeniom pojawiającym się w trakcie obsługi maszyn górniczych. Potrafię diagnozować stan nadzorowanych przeze mnie urządzeń, rozpoznawać rodzaj awarii i określać przyczynę usterki, posługując się odpowiednimi przyrządami diagnostycznymi i pomiarowymi. Do moich obowiązków należy też wykonywanie okresowych przeglądów. Chociaż starannie dbam o sprawność urządzeń górniczych, awarie czasem się zdarzają. W takim przypadku wymieniam uszkodzone lub zużyte elementy na nowe.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na fizyce, a konkretnie na właściwościach materiałów, z których zbudowane są części maszyn i urządzeń górniczych, bo dzięki tej wiedzy mogę oceniać ich stan techniczny. Muszę też znać się na budowie i działaniu elektrycznych napędów wprawiających w ruch te urządzenia oraz na układach sterowania i regulacji ich pracy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Pracuję w kopalni, w podziemnych wyrobiskach górniczych, mogę też działać w warsztatach mechanicznych, zarówno znajdujących się na powierzchni jak i pod ziemią.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.