Zdjęcie zawodu
W. męska

Rekwizytorka

Dbam o pozyskanie, właściwe ustawianie, przechowywanie i zwrot rekwizytów w teatrze lub filmie.

Rekwizytorka

Dbam o pozyskanie, właściwe ustawianie, przechowywanie i zwrot rekwizytów w teatrze lub filmie.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy reżyser, scenograf i aktorzy mają do dyspozycji wszystkie potrzebne rekwizyty, aktorzy wiedzą, jak należy się nimi posługiwać, a ewentualne usterki są szybko i sprawnie usuwane. W ten sposób przyczyniam się do sukcesu filmu, serialu, sztuki teatralnej, mam też okazję poznać sławnych reżyserów, aktorów, scenografów.

Czym się zajmuję?

Aby przedstawienie teatralne, spektakl telewizyjny, film, czy serial spodobały się widzom, potrzeba wielu godzin pracy twórców. Liczy się dbałość o najmniejsze detale, takie jak odpowiednio dobrane rekwizyty, czyli przedmioty potrzebne w danym przedstawieniu teatralnym albo na planie w okresie kręcenia filmu, związane z akcją sztuki lub filmu. Wyszukiwaniem, ustawianiem na właściwych miejscach i odpowiednim przechowywaniem rekwizytów zajmują się specjaliści tacy, jak ja, czyli rekwizytorzy. 


Jak wygląda moja praca? Współpracując ze scenografem dbam o pozyskanie wszystkich przedmiotów niezbędnych w przedstawieniu teatralnym lub na planie filmowym, związanych z akcją sztuki albo filmu. Wyszukuję odpowiednie elementy dekoracyjne, materiały, meble, a nawet broń czy sprzęt. Oczywiście zaczynam poszukiwania we własnej rekwizytorni. Mam przecież spis przedmiotów, które tam się znajdują. Dopiero jeśli nie znajdę u siebie potrzebnych rekwizytów, szukam ich w różnych składach i magazynach wytwórni filmowych, na targach staroci, w muzeach, u kolekcjonerów… 
Załatwiam formalności związane z wypożyczeniem rekwizytów, których nie mamy w naszym magazynie, oraz z zakupem lub zamówieniem takich, które będą przeznaczone do zniszczenia na planie zdjęciowym/na scenie. W tym ostatnim przypadku pamiętam, żeby zamówić je w ilości umożliwiającej reżyserowi nakręcenie odpowiedniej liczby powtórzeń ujęć, tzw. dubli. Gdy już skompletuję wszystkie rekwizyty, transportuję je w określonym porządku na scenę lub plan zdjęciowy, umieszczam zgodnie z wytycznymi scenografa, sprawdzam, czy są na swoim miejscu przed rozpoczęciem zdjęć lub zanim zacznie się spektakl. 
W czasie przerw w spektaklu, między ujęciami filmu lub serialu oraz podczas prób zmieniam rekwizyty zgodnie z ustaleniami reżysera i scenografa. Czasem niezbędne są przeróbki, np. przemalowanie na inny kolor, i tym także się zajmuję, podobnie jak bieżącym czyszczeniem zabrudzonych rekwizytów oraz ich naprawianiem, np. zszywaniem rozdartych materiałów, usztywnianiem złamanych elementów, klejeniem czy przybijaniem obluzowanych desek. 


Co powinnam umieć?

Muszę znać się na rozmaitych substancjach używanych do czyszczenia i konserwacji i wiedzieć, na jakich powierzchniach można je bezpiecznie stosować. Istotna jest też znajomość różnych rodzajów farb i efektów, jakie można dzięki nim uzyskać: połysk, mat, imitacja marmuru… W przypadku niektórych typów rekwizytów powinnam też znać się na ich obsłudze, bo do moich zadań należy też tłumaczenie aktorom, w jaki sposób powinni posługiwać się atrapami broni palnej, odpalać zabytkowe auto albo obsłużyć futurystyczny panel dowodzenia statku kosmicznego. 


W mojej pracy przydaje się prawo jazdy, bo dużo jeżdżę z moimi rekwizytami. Przewożę je między pracowniami technologicznymi, w których powstają a magazynem oraz sceną czy planem filmowym. Po zakończeniu zdjęć odwożę do rekwizytorni, dbam o to, żeby były umiejscowione tak, aby każdy można było łatwo znaleźć i zabezpieczam je przed zniszczeniem. Do moich obowiązków należy też załadunek i wyładunek rekwizytów do ujęć lub przedstawień w plenerze, a po zakończeniu zdjęć - zwrot rekwizytów właścicielom, od których je wypożyczyłam oraz rozliczenie wszystkich pobranych i zakupionych przedmiotów. 
Przydaje się sprawność manualna i dobra pamięć wzrokowa, bo powinnam np. zorientować się, jeśli ktoś niechcący przestawi rekwizyt w inne miejsce, albo zamieni go z innym, podobnym ale nie identycznym.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • odpowiedzialność,
  • cierpliwość,
  • dokładność,
  • wrażliwość plastyczna oraz wyobraźnia przestrzenna,
  • podzielność uwagi,
  • inwencja twórcza.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w teatrze, operze, studiu filmowym, stacji telewizyjnej,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.