Sprawdzam działanie przyrządów pomiarowych i wydaję im świadectwa legalizacji.
Sprawdzam działanie przyrządów pomiarowych i wydaję im świadectwa legalizacji.
Dbając o to, aby urządzenia pomiarowe podawały poprawne wskazania i były w dobrym stanie technicznym zapewniam ich użytkownikom bezpieczeństwo, a klientom świadomość, że parametry towarów, które kupują: masa, objętość, wytrzymałość,… są zgodne z rzeczywistością i że nikt ich nie oszukuje.
Jako legalizatorka testuję, czy zgłoszone do kontroli przyrządy pomiarowe, takie jak wagi nieautomatyczne, odważniki, analizatory spalin samochodowych, przyrządy do pomiaru długości tkanin, drutu, kabla, materiałów taśmowych, opatrunkowych i papierowych, siłomierze, twardościomierze, gęstościomierze zbożowe, manometry do opon pojazdów mechanicznych, przyrządy do pomiaru prędkości w kontroli ruchu drogowego - fotoradary, odmierzacze paliw płynnych, odmierzacze gazu LPG, zbiorniki i instalacje pomiarowe, spełniają wymagania techniczne i metrologiczne zawarte we właściwych przepisach, poprawnie działają i podają właściwe odczyty. Nikt przecież nie chciałby polegać na wskazaniach, które nie są dokładne.
Co powinnam umieć?
W mojej pracy bardzo ważna jest wiedza z fizyki, bo muszę wiedzieć, jak mierzy się masę, gęstość, siłę, energię, objętość, prędkość, ciśnienie, przyspieszenie, temperaturę, wiedzieć, w jaki sposób działają przyrządy pomiarowe i jakie powinny podawać wyniki: w jakich jednostkach, z jaką dokładnością. Dzięki znajomości fizyki potrafię też oceniać, czy sprawnie działają i ustalać przyczyny odchyleń.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w instytucjach państwowych zajmujących się legalizacją przyrządów pomiarowych.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.