Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Dystrybutor ulotek

Roznoszę ulotki reklamowe na określonym rejonie, np. w dzielnicy, miejscowości, centrum handlowym.

Dystrybutor ulotek

Roznoszę ulotki reklamowe na określonym rejonie, np. w dzielnicy, miejscowości, centrum handlowym.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Praca w charakterze roznosiciela ulotek pozwala mi lepiej poznać moją miejscowość, nauczyć się, jak skutecznie zachęcać do wzięcia ulotki, może być moim pierwszym przystankiem na drodze do pracy w handlu lub reklamie.

Czym się zajmuję?

Ulotki to dla firm dobry sposób na dotarcie do potencjalnych klientów ze swoją ofertą. Roznoszeniem druków reklamowych zajmują się osoby takie, jak ja. Na czym polega ta praca? Firma, która mnie zatrudnia, wymaga, żebym rozprowadził daną liczbę ulotek w na określonym rejonie, np. w dzielnicy, miejscowości, centrum handlowym. Jeśli mieszkańcy nie mają nic przeciwko otrzymywaniu tego typu reklam, wrzucam ulotki do skrzynek pocztowych. Jeśli materiały reklamowe mają większe gabaryty, jest to np. gazetka albo katalog, mogę umieszczać je na ogrodzeniach, zawieszać na klamkach, jeśli mają dołączone gumki przyszyte zszywkami lub znajdują się w woreczkach foliowych, albo zostawiać na wycieraczkach. 


Sposób dystrybucji zależy od rodzaju reklamowanego produktu lub usługi. Jeśli oferta jest uniwersalna, dostarczam ulotki do wszystkich miejsc w powierzonym rejonie i staram się zainteresować nią jak największą liczbę potencjalnych klientów, np. rozdając ulotki przechodniom na popularnych deptakach, przed siedzibą firmy, w miejscach dużego ruchu pieszego – w okolicach dworców kolejowych i autobusowych, przy galeriach handlowych. 
Zdarza się jednak, że zleceniodawcy dokładnie określają, jakim osobom, stanowiącym najbardziej pożądaną, docelową grupę odbiorców ich produktów/usług, mam wręczać ulotki. Może chodzić o płeć, np. w przypadku kosmetyków, wiek, jeśli np. reklamuję ubezpieczenia albo wyższą uczelnię, ale także okulary, gdy ulotka reklamuje salon optyczny, albo długie włosy, gdy zatrudniająca mnie firma produkuje np. szampony i odżywki. Firmy z branży motoryzacyjnej, ubezpieczeniowej często życzą sobie, żeby ich ulotki wkładać za wycieraczki zaparkowanych samochodów. Mogę też zajmować się rozwieszaniem plakatów reklamowych na tablicach i słupach ogłoszeniowych, na klatkach schodowych, w witrynach sklepowych. 


Co powinienem umieć?

Przydaje mi się podstawowa wiedza o firmie, którą reklamuję, i jej ofercie. Roznoszenie ulotek to sposób na dorobienie podczas wakacji, dorywcze zajęcie wykonywane po godzinach lub pierwsza praca zarobkowa, mogą się tym zajmować osoby w różnym wieku, nie potrzeba żadnego specjalnego wykształcenia.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • odpowiedzialność,
  • punktualność,
  • sumienność,
  • samodzielność,
  • kreatywność,
  • komunikatywność,
  • umiejętność nawiązywania kontaktów.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z branży reklamowej, firmach z różnych branż chcących reklamować swoje produkty lub usługi przy pomocy ulotek lub w przedsiębiorstwach specjalizujących się w roznoszeniu ulotek. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.