ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. żeńska

Projektant zero waste

Projektuję przedmioty łatwe do zrecyklingowania i tworzę nowe z materiałów z recyklingu.

Projektant zero waste

Projektuję przedmioty łatwe do zrecyklingowania i tworzę nowe z materiałów z recyklingu.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Potrafię dać nowe życie praktycznie każdemu zużytemu przedmiotowi, a czasem zamieniam go wręcz w małe dzieło sztuki. Dzięki mojej pracy udaje się zmniejszyć ilość śmieci, jakie lądują na wysypiskach. Chronię środowisko naturalne także dzięki zmniejszaniu zapotrzebowania na nowe surowce, np. metale, ropę, drewno, bo pokazuję, jak ponownie wykorzystać stare. W domu też potrafię zrobić coś z niczego, oszczędzając przy tym pieniądze.

Czym się zajmuję?

Ilość śmieci, które każdy z nas codziennie produkuje, wciąż rośnie. Często nie myślimy o tym, jak bardzo zanieczyszczają środowisko. Dopiero uczymy się segregować odpady, żeby potem je recyklingować, czyli ponownie je wykorzystywać, ale odsetek odzyskiwanych surowców wciąż jest niewielki. Na dodatek niektórych przedmiotów nie da się, przynajmniej na razie, lub nie opłaca recyklingować, bo koszt tego recyklingu byłby wyższy niż wartość nowych surowców. Dodatkowo, ze względu na coraz powszechniejszą troskę o planetę i ekologiczną świadomość konsumentów może powstać moda na przedmioty wytworzone z surowców wtórnych. Dlatego też popyt na usługi osób, które potrafią przetwarzać odpady i tworzyć z nich nowe, wartościowe produkty, może w przyszłości wzrastać.


Jako projektant zero waste zajmuję się projektowaniem przedmiotów z wykorzystaniem surowców wtórnych, które oprócz tego, że są funkcjonalne i estetycznie wykonane, to jeszcze po wykorzystaniu łatwo je ponownie przetworzyć, by zyskały drugie, a często także trzecie i kolejne życie. Najczęściej są to przedmioty użytkowe, np. plecione maty na stół ze starych gazet, dywaniki utkane z pociętych na kawałki, starych ubrań, lampy z puszek po konserwach, zużytych części samochodowych, wieszaki i regały z drewna z odzysku, kołonotatniki z pudełek po płatkach śniadaniowych, torby i klapki z banerów reklamowych lub starych dętek rowerowych, plecaki z folii po napojach, bransoletki ze starych sztućców, stoliki z elementów lodówek lub pralek, zegary z płyt winylowych, walizki, torby i biżuteria z kapsli. 
Pudełka do pakowania produktów mogę opatrywać instrukcją, jak je ponacinać i/lub poskładać, żeby stworzyć np. domek dla lalek, albo osłonkę na doniczkę. Możliwości są praktycznie ograniczone tylko moją wyobraźnią. Zajmuję się także projektowaniem nowych wyrobów w taki sposób, by np. ich opakowania były wytwarzane z materiałów biodegradowalnych, nadających się do łatwego recyklingu. Sugeruję producentom, by zmniejszali ilość opakowań, by były one lżejsze i jednosurowcowe, np. tylko z papieru, a nie z papieru powlekanego folią i napylanego metalem, bo takie łatwiej przetwarzać ponownie. Chodzi nie tylko o same produkty, np. zabawki, ubrania, meble, ale wszystkie towarzyszące im metki, instrukcje obsługi, gwarancje. Aby zadbać o przyszłość naszej planety trzeba przecież myśleć nie tylko o zagospodarowywaniu istniejących śmieci, ale przede wszystkim o zmniejszaniu ich produkcji. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać właściwości fizyczne rozmaitych materiałów, takie jak ciężar, wytrzymałość na temperaturę, elastyczność, kruchość, wodoodporność, ciągliwość, żeby wiedzieć, jak mogę je wykorzystać do stworzenia np. mebli, zabawek, biżuterii, torebek, i innych przedmiotów. 


Muszę też znać skład chemiczny surowców, żeby móc oceniać, które można bezpiecznie wykorzystać do tworzenia nowych wyrobów np. po przetopieniu, a które są na to zbyt toksyczne albo wymagają najpierw usunięcia z nich niebezpiecznych substancji. 
Muszę potrafić posługiwać się specjalistycznymi programami komputerowymi, np. Corel, 3D Studio, NX, CATIA V5, Pro/Engineer, 3ds Max, Solid Works, których używam do tworzenia moich projektów. 
Muszę potrafić badać właściwości różnych materiałów i znać technologie stosowane do ich wytwarzania i obróbki. Jako projektant zero waste muszę też wiedzieć, jak tworzyć nowatorskie materiały, odpowiednio wytrzymałe, a jednocześnie przyjazne dla środowiska, dające się łatwo przetworzyć lub szybko rozkładalne na nieszkodliwe związki chemiczne. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • spostrzegawczość,
  • ciekawość świata,
  • umiejętność nieszablonowego myślenia,
  • odpowiedzialność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • dokładność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach produkujących różne wyroby, przedsiębiorstwach zajmujących się tworzeniem produktów z wykorzystaniem surowców wtórnych, itp.


Źródła:

Garbage Designer [ENG],

Zero Waste


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.