Zdjęcie zawodu
W. męska

Kuśnierka

Wykonuję i naprawiam odzież i galanterię futrzaną.

Kuśnierka

Wykonuję i naprawiam odzież i galanterię futrzaną.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy powstają piękne i solidne wyroby futrzane, które nie tylko cieszą oko, ale i świetnie chronią przed chłodem. Potrafię nie tylko je tworzyć, ale też naprawiać i przerabiać, aby idealnie pasowały na moich klientów.

Czym się zajmuję?

Jako kuśnierka szyję wszystko, co jest z futra, niezależnie od tego, czy widać je na zewnątrz, jak w futrach, czy też grzeje od środka, jak w kożuchach. Spod moich rąk i maszyn wychodzą futra, skórzane kurtki, kożuchy, kamizelki, kaptury, czapki, rękawice, mufki, etole, szale, kołnierze, peleryny. Robię też inne wyroby, np. dywaniki, maskotki, poduszki, pokrowce. Zaczyna się oczywiście od zwierzęcej skóry. Wybieram je tak, żeby wielkość, kolor i odcień oraz długość i gęstość włosa idealnie pasowały do wyrobu, który zamierzam uszyć. Mogę posługiwać się gotowymi wykrojami wyrobów futrzanych, albo samemu projektować nowe wzory i tworzyć prototypy, żeby ocenić, czy wyglądają tak, jak zaplanowałem. 


Zajmuję się też szyciem futrzanych wyrobów na miarę, według gustu i upodobań zamawiającego. Gotowy produkt, np. futro, powstaje tylko z określonych części zwierzęcej skóry, przeważnie z grzbietów. Ponieważ to drogi surowiec, staram się, by przy krojeniu powstawało jak najmniej ścinków, a wszelkie części odpadowe, np. łapki, ogonki, brzuszki, wykorzystuję przy tworzeniu innych futrzanych wyrobów: kołnierzy, nakryć głowy, błamów, maskotek. Potem wyselekcjonowane skóry zszywam, aby z powstałej powierzchni dało się wykroić, np. rękawy, przody, czy tył futra. Wycięte elementy należy następnie odpowiednio ukształtować, poprzez nawilżanie i suszenie na deskach, aby zapobiec ich odkształcaniu się. Następnie zszywam wszystko w całość używając maszyny kuśnierskiej. Pozostaje wykończenie: wykonanie zapięcia, podszycie krawędzi i podszewki, wykonanie kieszeni, przyszycie guzików. Kiedy wyrób jest skończony, delikatnie szczotkuję i trzepię futro, żeby nadać mu odpowiedni wygląd. Oprócz wytwarzania nowych wyrobów futrzarskich zajmuję się także przerabianiem i naprawą używanej odzieży, umiejętnie ją skracając, wydłużając, zwężając lub poszerzając, zaszywając rozdarcia. 


Co powinnam umieć?

W pracy posługuję się maszynami kuśnierskimi i szwalniczymi: stębnówkami, pikówkami, maszynami do podszywania podszewki, dziurkarkami, krajarkami elektrycznymi do skór i materiałów włókienniczych oraz narzędziami, takimi jak: noże kuśnierskie, nożyce, kleszcze, grzebienie, planimetry, muszę więc umieć je obsługiwać i konserwować. 


Muszę znać się na gatunkach futer, potrafić oceniać ich jakość, sposób wyprawienia i wiedzieć, w jakich warunkach muszą być przechowywane.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • uzdolnienia plastyczne,
  • staranność,
  • odpowiedzialność,
  • umiejętność pracy w monotonnych warunkach.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją odzieży i galanterii ze skór, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.