Wyprawiam skóry i odnawiam skórzane wyroby.
Dzięki mojej pracy powstają piękne i trwałe skórzane wyroby: buty, torebki, płaszcze czy meble tapicerowane. Umiem bezbłędnie oceniać jakość skórzanej galanterii i doskonale wiem, co wybrać podczas zakupów.
Jestem garbarzem, więc wyprawiam, inaczej: garbuję, skóry zwierząt. To wieloetapowy proces, dzięki któremu skóra nabywa właściwości pozwalających uszyć z niej np. spódnicę, kożuch albo płaszcz, wykonać buty, torebkę czy obicie mebla. W zależności od przeznaczenia przygotowanie skóry zmienia się, ale zawsze celem jest, by była elastyczna, odporna na rozciąganie, trwała i przepuszczająca powietrze, ale nie przepuszczająca wody.
Co powinienem umieć?
Muszę być dobry z fizyki i chemii, bo w garbowaniu do zmiany wyglądu i właściwości skóry wykorzystuje się rozmaite procesy fizyczne i chemiczne. Podczas pracy kontroluję temperaturę i stężenie roztworów garbarskich, czas suszenia i liczbę rozciągań. Muszę świetnie znać się na związkach chemicznych wykorzystywanych do wyprawiania skór i wiedzieć, jak długo należy moczyć w nich skóry oraz jaki efekt uzyskujemy dzięki ich stosowaniu.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach garbarskich, skupach skór surowych, hurtowniach skór lub środków garbarskich, w firmach zajmujących się wyprawianiem skór lub renowacją wyrobów skórzanych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.