Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Wiertacz

Wiercę otwory w ziemi, w poszukiwaniu surowców mineralnych.

Wiertacz

Wiercę otwory w ziemi, w poszukiwaniu surowców mineralnych.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy na powierzchnię wydobywa się podziemne „skarby” – ropę naftową, gaz ziemny, węgiel, wody mineralne. Ja sam na co dzień mam okazję pracować z bardzo zaawansowanym technologicznie sprzętem i w rozmaitych warunkach terenowych, mogę wyjeżdżać do dalekich krajów, pracować na pełnym morzu na platformach wiertniczych, w zupełnie innej strefie klimatycznej.

Czym się zajmuję?

Żeby można było korzystać z surowców mineralnych ukrytych pod ziemią, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny, trzeba najpierw je znaleźć, a potem wydobyć na powierzchnię. Zajmują się tym między innymi specjaliści tacy, jak ja, czyli wiertacze. Jak wygląda moja praca? Wykonuję odwierty do badań hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich, otwory geotermalne, wiercenia odwadniające, szyby kopalniane, otwory strzelnicze w kopalniach węgla, tunele i przejścia rurociągami pod przeszkodami terenowymi. W zależności od tego, jakiego rodzaju odwiert mam wykonać, muszę wybrać takie urządzenia, narzędzia, osprzęt i technologię, które najlepiej nadają się do wydobycia konkretnych surowców: stałych, płynnych lub gazowych. Gdy już dokonam wyboru, w miejscu, w którym mam wykonać odwiert, montuję odpowiednie urządzenia, sprawdzając wcześniej ich stan techniczny. Po zmontowaniu urządzeń przygotowuję płuczki wiertnicze, czyli płynne lub gazowe substancje oczyszczające świdry, chłodzące je, wynoszące na powierzchnię wydobywane surowce mineralne, oraz zaczyny cementowe, które są mi potrzebne do uszczelniania otworów wiertniczych. Podczas wiercenia, na bieżąco sprawdzam wskazania urządzeń kontrolno-pomiarowych, żeby móc w porę zareagować, jeśli warunki w odwiercie ulegną zmianie, np. nagle gwałtownie wzrośnie ciśnienie. Gdyby jednak przydarzyła się awaria, do moich obowiązków należy przywrócenie urządzeń do właściwego stanu. Prowadzę też niezbędną dokumentację. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać rodzaje urządzeń wiertniczych: świdry, wiertnice, pompy płuczkowe, stoły wiertnicze, urządzenia przeciwerupcyjne, nożyce wiertnicze, oraz dźwigowych: trójnóg, wieżomaszt, maszt wiertniczy, wieża wiertnicza. Muszę też wiedzieć, jaka jest ich wytrzymałość ciśnieniowa i  które należy zastosować podczas wiercenia w konkretnych rodzajach podłoża.  


W pracy wykonuję sporo obliczeń, np. wyliczam gęstość płuczki zapewniającej odpowiednie ciśnienie hydrostatyczne, obliczam, jakie ciśnienie panuje w eksploatowanym złożu, określam czas pracy świdrów, objętość mieszanki potrzebnej do oczyszczenia świdra, maksymalną wydajność odwiertu, dlatego muszę dobrze znać matematykę. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • opanowanie,
  • cierpliwość.

Gdzie mogę pracować?

Mogę pracować w kopalniach oraz firmach zajmujących się wykonywaniem przewiertów, otworów geotermalnych, badań hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.