Zdjęcie zawodu
W. męska

Analityczka laboratoryjna

Badam skład chemiczny różnych substancji sprawdzając, czy nasze środowisko i produkty, które kupujemy są bezpieczne i zgodne z deklaracjami wytwórców.

Analityczka laboratoryjna

Badam skład chemiczny różnych substancji sprawdzając, czy nasze środowisko i produkty, które kupujemy są bezpieczne i zgodne z deklaracjami wytwórców.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Badając skład chemiczny różnych materiałów sprawiam, że nasze środowisko i produkty, które kupujemy są bezpieczne i zgodne z deklaracjami wytwórców.

Czym się zajmuję?

Badam próbki różnych substancji: surowców, półproduktów i innych materiałów pod kątem ich składu chemicznego. Wszystko po to, żeby np. stwierdzić, czy żywność albo kosmetyki danego producenta są wytwarzane z deklarowanych składników, sprawdzić jakość wody w miejskich wodociągach, ocenić, czy deweloper oczyścił skażoną glebę przed postawieniem budynku. Rodzaj badanych substancji zależy od tego, w jakim laboratorium pracuję,  ale sposób wykonywania badań wszędzie wygląda podobnie. 


Wszędzie przygotowuje się np. wzorce analityczne, czyli substancje o ustalonym składzie, z którymi porównuje się potem badane próbki, oraz roztwory mianowane, czyli takie o precyzyjnie określonym stężeniu. Znam rodzaje odczynników chemicznych i wiem, jakie naczynia miarowe, np. kolby, cylindry, odczynniki i sprzęt są potrzebne do przeprowadzenia konkretnych badań analitycznych, a także jak postępować z pobranym materiałem, np. chłodzenie próbek, utrwalanie, ograniczanie dostępu powietrza, by uniknąć np. przegrzania albo ulatniania się składników. Orientuję się też w zagrożeniach, które mogą na mnie czyhać w miejscu pracy lub w terenie oraz jak należy składować i utylizować odpady laboratoryjne, aby nie doszło do skażenia środowiska. 
Próbki do badań pobieram, używając do tego odpowiednich narzędzi i przyrządów.  Muszę więc wiedzieć, które z nich nadają się do pobierania próbek substancji sypkich, a które mazistych, czy gazowych. Wiem, jakie narzędzia są przydatne w warunkach terenowych, a jakie np. w fabryce, podczas ciągłego procesu technologicznego. Znam rodzaje analizy jakościowej i ilościowej pobranych materiałów: metody objętościowe, miareczkowanie bezpośrednie, argentometria. Znam rodzaje reakcji chemicznych zachodzących w trakcie badań, np. strącanie osadów, zobojętnianie, kompleksowanie, neutralizacja. Wiem, w jakich warunkach wykonywać różne typy badań: mikrobiologiczne, biochemiczne, laboratoryjne, terenowe, aby ich wyniki były miarodajne. Potrafię na podstawie wyników moich badań oceniać jakość wody, powietrza, ścieków i gleby oraz porównywać ją z normami ochrony środowiska. 


Co powinnam umieć?

W pracy wykonuję wiele obliczeń, np. określam stężenie procentowe roztworów, obliczam ilość sprzętu oraz odczynników, przeprowadzam analizy wagowe i objętościowe, dlatego muszę dobrze znać matematykę. 


Na co dzień wykorzystuję elektroniczne urządzenia do badań analitycznych: refraktometry, spektrofotometry, gęstościomierze, polarymetry, wagi laboratoryjne, wirówki,  muszę więc potrafić je obsługiwać oraz gromadzić, analizować i opracowywać wyniki badań w formie elektronicznej. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • sumienność,
  • opanowanie,
  • odpowiedzialność,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność koncentrowania się na pracy.

Gdzie mogę pracować?

Mogę znaleźć zatrudnienie w laboratoriach przemysłowych, naukowo-badawczych, kryminalistycznych, klinicznych, badających jakość produktów spożywczych, gleby lub stopień skażenia produktów rolnych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.