ZAWÓD PRZYSZŁOŚCIZdjęcie zawodu
W. żeńska

Kontroler jakości powietrza

Badam jakość powietrza w budynkach oraz poprawiam w nich mikroklimat.

Kontroler jakości powietrza

Badam jakość powietrza w budynkach oraz poprawiam w nich mikroklimat.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dbając o jakość powietrza w domach, biurach, zakładach produkcyjnych sprawiam, że ludziom korzystającym z tych budynków przyjemniej w nich przebywać, a ich zdrowie jest chronione przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń, zbyt wysoką lub niską wilgotnością,…

Czym się zajmuję?

Powietrze, którym oddychamy chodząc po ulicach naszych miast jest zanieczyszczone, a w sezonie jesienno-zimowym poziom tych zanieczyszczeń drastycznie rośnie. Podobnie jest z powietrzem w naszych domach, miejscach pracy, urzędach czy galeriach handlowych. Zanieczyszczenia powietrza są przyczyną wielu groźnych chorób, dlatego coraz więcej osób zwraca uwagę na jego jakość. 


Jak wygląda moja praca? Na zlecenie moich klientów badam jakość powietrza w budynkach. Sprawdzam, ile jest w nim pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10, a także roztoczy, chorobotwórczych drobnoustrojów, pyłków roślin, badam też zawartość tlenu, dwutlenku węgla i czadu. 
Jeśli poziom zanieczyszczeń w kontrolowanym budynku okaże się zbyt wysoki, albo nawet niebezpieczny, zalecam instalowanie odpowiednich czujników oraz urządzeń oczyszczających powietrze. Oceniam także temperaturę i wilgotność powietrza w badanych pomieszczeniach, wydajność wentylacji i promieniowanie cieplne podgrzewające atmosferę np. przez okna. To jednak nie cały mikroklimat. Ruch powietrza w wysokich temperaturach nie przynosi ochłody, a w zimnych dodatkowo wychładza, odczuwanie wiatru zmienia też wilgotność powietrza, w zależności od panującej temperatury powinna wahać się w granicach 30-65% i trzeba pamiętać, że im jest zimniej, tym powinna być wyższa, a im jest cieplej - niższa. 
Dlatego w przypadku, gdy w badanych pomieszczeniach musi być gorąco lub zimno, zalecam zainstalowanie urządzeń wentylacyjnych lub grzewczych, które nie wywołują nadmiernego ruchu mas powietrza i regulują poziom wilgoci. Zajmuję się także montażem i konserwacją klimatyzatorów, wentylatorów, filtrów, nawilżaczy i innych urządzeń dbających o jakość powietrza w budynkach, przydaje mi się więc znajomość rysunku technicznego oraz zdolności do majsterkowania. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać się na fizyce, a zwłaszcza na termodynamice, żeby wiedzieć, jak działają urządzenia chłodzące, grzewcze, nawilżacze, filtry, klimatyzatory, oraz ile maszyn i o jakiej mocy potrzeba, aby zapewnić odpowiedni mikroklimat w konkretnym pomieszczeniu albo całym budynku. 


Muszę znać normy określające, jakie warunki powinny panować w różnych zakładach pracy, instytucjach, a nawet konkretnych pomieszczeniach, np. salach muzealnych albo operacyjnych, oraz znać się na urządzeniach oczyszczających powietrze z pyłów, roztoczy, drobnoustrojów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • odpowiedzialność,
  • samodzielność,
  • dokładność,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • zdolność łatwego przerzucania się z jednej czynności na drugą,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Predyspozycje zdrowotne

  • dobry wzrok,
  • dobry słuch,
  • dobra kondycja fizyczna,
  • sprawne dłonie i palce. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się kontrolą jakości powietrza w budynkach, mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Źródła:

Kontrola jakości i oczyszczanie powietrza w domu  


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.