Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Kolorysta filmowy

Zajmuję się korekcją barwną filmów, reklam, dokumentów, seriali. Ujednolicam paletę barw i ich nasycenie w nagranym i zmontowanym materiale.

Kolorysta filmowy

Zajmuję się korekcją barwną filmów, reklam, dokumentów, seriali. Ujednolicam paletę barw i ich nasycenie w nagranym i zmontowanym materiale.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy filmy, reklamy, wideoklipy mają zaplanowany przez reżysera styl i nastrój, wywołują u widzów odpowiednie emocje, a poszczególne ujęcia są idealnie dopasowane kolorystycznie.

Czym się zajmuję?

Zastanawiałeś się kiedyś co, poza muzyką, w największym stopniu buduje nastrój filmu? Odpowiedź to: kolor. I nie chodzi tylko o odpowiedni dobór barw dekoracji, kostiumów, czy plenerów. Ważne, by kolorystyka wszystkich ujęć była spójna, Tymczasem zdjęcia realizowane są o różnych porach dnia, przy różnym oświetleniu, we wnętrzach albo w plenerze - żeby wszystko zgrało się w idealną całość, potrzebna jest praca fachowców takich, jak ja, czyli kolorystów filmowych. 


Czym dokładnie się zajmuję? Wykonuję profesjonalną korektę barwną obrazu podczas postprodukcji filmu, reklamy, wideoklipu. Moim zadaniem jest ujednolicenie palety barw i ich nasycenia w nagranym i zmontowanym materiale. Chodzi o to, że sceny, które w filmie następują po sobie, często nie są nagrywane po kolei, kręci się je przy różnych ustawieniach kamery, o różnych porach dnia i roku, w innych warunkach pogodowych. Dzięki ujednoliceniu barwnemu widz ma wrażenie, że wszystko, co ogląda, faktycznie dzieje się we właściwej sekwencji czasowej i zostało nagrane “jednym ciągiem”. Nie poprawiam kolorystyki każdej klatki filmu z osobna. Pracuję raczej na całych ujęciach - ujęcie to fragment nagrania trwający od startu kamery do momentu jej zatrzymania, zmieniając ustawienia filtrów w specjalnych programach do korekcji obrazu, np. DaVinci Resolve. 
Mogę sprawić, że ujęcie nakręcone w słoneczny poranek będzie wyglądało, jakby zrobiono je w pochmurny wieczór. Mogę też wybierać pojedyncze elementy z ujęcia i dowolnie je podkolorować, np. blady aktor dzięki mnie może zyskać opaloną cerę. Koloryzowanie pozwala też budować głębię kadru, np. dzięki doświetleniu pozostających w cieniu elementów i przyciemnieniu tych, które zbyt się wybijają. Korekcja barwna, czyli po angielsku Color Granding, służy też do nadania filmowi odpowiedniego nastroju. Zastosowanie zimnych i ciemnych barw potęguje wrażenie grozy, niepokoju lub smutku, a np. wybór filtra o ciepłej, pomarańczowej barwie wywoła u widza pozytywne emocje, zaś kolorystyka sepii pozwala uzyskać efekt retro. Dzień spędzam w studio, pracując na cyfrowych nagraniach. 


Co powinienem umieć?

Muszę znać historię filmu, montażu i efektów specjalnych, bo dzięki temu wiem np. jakie filtry zastosować, aby „postarzyć” film, albo sprawić, by wyglądał jak nakręcony na innej planecie. 


Muszę znać teorię montażu filmowego oraz wiedzieć, jakie zasady montażowe stosuje się w różnych formach filmowych: reklamie, dokumencie, reportażu, fabule, filmie eksperymentalnym. Dzięki tej wiedzy mogę zastosować filtry odpowiednie do rodzaju filmu i emocji, jakie ma wywoływać u widzów. 
Muszę znać teorię barw, potrafić wykonywać korektę barwną obrazu, tworzyć wyciągi barwne, przejścia i korekty dynamiczne, umiejętnie operować kontrastem, aby osiągnąć zamierzony efekt.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • kreatywność,
  • dokładność,
  • opanowanie,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w studiach filmowych i telewizyjnych, agencjach reklamowych, itp. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.