Dbam o zdrowie ludzi podczas kosmicznych podróży.
Dzięki mnie kosmiczni podróżnicy, tak podczas lotu jak i po powrocie na Ziemię lub do bazy na innej planecie są otoczeni dobrą opieką lekarską, ich zdrowie jest na bieżąco monitorowane, co pozwala ograniczać negatywne skutki długotrwałego przebywania w Kosmosie.
Odkrywanie tajemnic Kosmosu to fascynująca przygoda, pozwalająca na rozwój różnych dziedzin nauki i przemysłu. Chętnych do lotów międzyplanetarnych nie brakuje, ale takie podróże, zwłaszcza długie, negatywnie wpływają na ludzki organizm. Dlatego kosmicznym odkrywcom i przyszłym osadnikom poza Ziemią potrzebni są specjaliści tacy, jak ja, czyli lekarze medycyny kosmicznej. Zajmuję się dbaniem o zdrowie osób długo przebywających w kosmosie oraz pomagam im w adaptacji po wylądowaniu, zarówno z powrotem na Ziemi, jak i na innych planetach, na których zamierzają przebywać.
Co powinienem umieć?
Muszę bardzo dobrze znać anatomię i fizjologię człowieka, wiedzieć, jakie skutki dla ludzkiego organizmu powoduje długotrwałe przebywanie w stanie nieważkości, umieć odczytywać na bieżąco wskazania urządzeń rejestrujących parametry życiowe kosmicznych podróżników, żeby móc w porę zauważyć pogorszenie się stanu ich zdrowia i zaordynować zdalnie przyjęcie odpowiednich leków oraz/lub odpoczynek w kabinie o grawitacji zbliżonej do ziemskiej. Przydaje się też techniczna biegłość w przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych we współpracy z lub za pośrednictwem maszyn.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w ośrodkach przygotowujących astronautów do lotów w Kosmos.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.