Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Osteopata

Leczę choroby wykorzystując techniki manualne, działające na kości, stawy, mięśnie czy nerwy.

Osteopata

Leczę choroby wykorzystując techniki manualne, działające na kości, stawy, mięśnie czy nerwy.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Pomagam moim pacjentom pozbyć się bólu, problemów z poruszaniem, obrzęków i innych dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie. Stosuję zabiegi wpływające pozytywnie na całe ciało.

Czym się zajmuję?

W codziennym życiu działa na nas wiele niekorzystnych czynników: zła dieta, stres, siedzący tryb życia, mikrourazy, przeciążenia spowodowane wysiłkiem ponad miarę albo pracą w niewygodnej pozycji. Kiedy tych czynników jest dużo, ciało nie nadąża z usuwaniem ich skutków. Pojawia się ból lub zaburzenia funkcji poszczególnych układów. Wtedy pomóc może ktoś taki, jak ja, czyli osteopata. 


Osteopatia to rodzaj medycyny manualnej opierający się na analizie ruchomości tkanek. Normalnie każdy narząd ma pewną fizjologiczną ruchomość. Zaburzenia w ruchu tkanki, brak jej prawidłowego napięcia czy ukrwienia świadczą o problemach zdrowotnych. To właśnie mogę wyczuć podczas badania. Na początku jednak zawsze rozmawiam z pacjentem i wypytuję, z czym ma problemy i jakie dolegliwości go trapią. Na tej podstawie badam napięcie mięśni, sprawność stawów, szukam bolesnych miejsc, wszystko po to, by postawić właściwą diagnozę. 
Mogą mi w tym pomóc badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia czy rezonans magnetyczny. Gdy już wiem, gdzie tkwi problem, mogę zaproponować odpowiednie zabiegi osteopatyczne, które - oczywiście - sam wykonuję. Mogą być bezpośrednie: mobilizujące stawy i mięśnie, zwiększające zakres ruchów, usuwające przykurcze, ale też pośrednie: rozluźniające i zmniejszać napięcie mięśni, usprawniające drenaż limfatyczny i żylny, łagodzące ból. Mogę również wykorzystywać tzw. technikę energii mięśniowej, czyli prosić pacjenta, by wspomagał moje działania w odpowiednim czasie napinając te lub inne grupy mięśni. 
W trakcie zabiegu masuję i uciskam tkanki miękkie, wstrząsam je, a także pobudzam mechanoreceptory w mięśniach, ścięgnach i stawach, zmieniając ich napięcie i “nakłaniając” tkanki do właściwego funkcjonowania. Moje działania pomagają w takich schorzeniach, jak wady postawy, dyskopatie, rwa kulszowa, stany po urazach kości, mięśni i stawów, ale także migreny, obrzęki żylne i limfatyczne, bóle u kobiet w ciąży,. Zabiegi osteopatyczne poprawiają stan układu mięśniowo-szkieletowego, powięziowego, krwionośnego i limfatycznego. 


Co powinienem umieć?

Muszę mieć wiedzę o siłach i przeciążeniach działających na dany mięsień czy staw i wpływających na jego sprawność, bardzo dobrze znać anatomię i fizjologię człowieka, czyli budowę i działanie ludzkiego organizmu, zarówno w zdrowiu jak i w stanach chorobowych. Muszę znać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, żeby pomagać pacjentom, którzy źle się poczują albo zasłabną podczas zabiegów. 


Przydaje się też znajomość wpływu psychiki na stan fizyczny i umiejętność sugerowania pacjentom takich zmian w diecie czy stylu życia, które w połączeniu z moimi działaniami uwolnią ich od dolegliwości.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • cierpliwość,
  • wyrozumiałość,
  • empatia,
  • opanowanie,
  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów z pacjentami oraz wzbudzanie ich zaufania.

Gdzie mogę pracować?  Mogę znaleźć zatrudnienie między innymi w gabinetach osteopatycznych, fizjoterapeutycznych, rehabilitacyjnych, w hospicjach, szpitalach, sanatoriach i innych placówkach medycznych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.