Hoduję tkanki i narządy do przeszczepów, co sprawia, że chorzy nie muszą czekać, aż znajdzie się odpowiedni dawca.
Hoduję tkanki i narządy do przeszczepów, co sprawia, że chorzy nie muszą czekać, aż znajdzie się odpowiedni dawca.
Dzięki mojej pracy potrzebujący chorzy otrzymują indywidualnie dopasowane tkanki lub narządy, które są dobrze tolerowane i nie stwarzają ryzyka odrzucenia, ani nie wymagają przyjmowania leków zapobiegających temu odrzuceniu. Chorzy nie muszą czekać, aż znajdzie się odpowiedni dawca.
Współczesna medycyna ratuje coraz więcej osób po wypadkach albo z ciężkimi chorobami. W wielu przypadkach przeszkodą w efektywnej terapii jest jednak brak narządów lub tkanek niezbędnych do zastąpienia utraconych, uszkodzonych lub nie działających prawidłowo. Nie chodzi tylko o to, że potencjalnych dawców jest zbyt mało w stosunku do potrzeb ale i o to, że - zwłaszcza w sytuacjach nagłych - niezwykle trudno jest dopasować dostępny narząd do biorcy, by ryzyko odrzucenia było jak najniższe. To dlatego, że nie ma dwóch identycznych genetycznie ludzi na świecie, pomijając jednojajowe bliźnięta, przeszczep często wiąże się z koniecznością dożywotniego zażywania leków, ryzykiem zakażeń i odrzucenia. Większość tych problemów rozwiązuje hodowla narządów “na życzenie”, z komórek macierzystych pobranych od potrzebujących przeszczepu pacjentów. Dlatego też praca inżynierów, którzy się tym zajmują, będzie coraz bardziej potrzebna.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na anatomii i fizjologii człowieka, rozpoznawać rodzaje komórek i ich funkcje w organizmie oraz znać budowę tkanek tworzących poszczególne narządy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w klinikach, szpitalach i innych placówkach medycznych przeprowadzających przeszczepy narządów hodowanych z komórek macierzystych pacjentów.
Źródła:
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.