Zdjęcie zawodu
W. męska

Inżynierka sieci komputerowych

Buduję systemy komputerowe według potrzeb klientów.

Inżynierka sieci komputerowych

Buduję systemy komputerowe według potrzeb klientów.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy klienci otrzymują systemy i sieci komputerowe dopasowane do ich potrzeb i idealnie realizujące założone zadania. W ten sposób ułatwiam działanie różnych instytucji, w tym banków, firm ubezpieczeniowych, uczelni wyższych, zakładów przemysłowych. Zapewniam też dobry stan techniczny sprzętu komputerowego i umiem szybko usuwać ewentualne usterki.

Czym się zajmuję?

Komputery towarzyszą nam praktycznie wszędzie: w domu, pracy, szkole, szpitalu. Trudno sobie wyobrazić życie bez tych elektronicznych urządzeń. Żeby dobrze spełniały swoje zadania, muszą być odpowiednio przygotowane do pracy, połączone w sieć. Tym właśnie zajmują się specjaliści tacy, jak ja, czyli inżynierowie systemów i sieci komputerowych. Jak wygląda moja praca? 


Buduję systemy komputerowe dla moich klientów w taki sposób, żeby jak najlepiej odpowiadały ich potrzebom. Określam, w jaki sposób ma działać sprzęt komputerowy, ustalając standardy wejściowe i wyjściowe oraz algorytmy działania wszystkich urządzeń. Każdy system składa się z tzw. hardware’u, czyli komputerów, urządzeń peryferyjnych, np. drukarek, skanerów, i łączących je kabli pozwalających na przesyłanie danych oraz ze specjalnego oprogramowania, dopasowanego do zadań. Moim celem jest stworzenie systemu komputerowego dla konkretnej firmy, zakładu czy instytucji, zgodnie z projektem, oraz dopilnowanie, żeby tworzące go urządzenia były prawidłowo zamontowane i połączone, a oprogramowanie, czyli software, zgodne z zamówieniem klienta. 
Mogę przy tym proponować klientom programy różnych producentów, albo samej takie pisać, zwłaszcza jeśli dana firma czy instytucja ma nietypowe wymagania. Systemy komputerowe gromadzą i przechowują ogromne ilości danych, dlatego zajmuję się także budową baz danych i tworzeniem metod utajniania niektórych informacji, zgodnie z wymaganiami klientów. Mogę też zajmować się obsługą istniejących systemów komputerowych, a wtedy jestem odpowiedzialna za prawidłowe działanie tworzącego je sprzętu. Nadzoruję bieżące działanie komputerów, drukarek, skanerów, konserwuję je i naprawiam, jeśli zdarzą się jakieś usterki. Przeprowadzam okresowe kontrole i pomiary pracy sprzętu komputerowego, wdrażam też system archiwizowania danych - co pozwala szybko i skutecznie przywrócić system do pracy w przypadku awarii.


Co powinnam umieć?

Muszę wiedzieć, jak budować różnego rodzaju algorytmy niezbędne do tworzenia nowych programów komputerowych czy budowy baz danych oraz jak ich używać, a do tego potrzebuję dobrej znajomości matematyki. 


W mojej pracy ważna jest też dobra znajomość języka angielskiego, zwłaszcza terminologii technicznej, bo większość instrukcji do programów komputerowych i języków programowania, z których korzystam, jest napisana po angielsku. Znajomość tego języka pozwala mi też uczestniczyć w kursach i szkoleniach podnoszących moje kwalifikacje, śledzić w sieci światowe nowinki z mojej branży oraz znaleźć dobrą pracę za granicą. 
Muszę posiadać szeroką wiedzę z informatyki, bardzo dobrze znać różne systemy operacyjne, np. Microsoft, Unix, Linux, Mac OS, i programy, które są przeznaczone do pracy z konkretnym systemem. Muszę potrafić konfigurować serwery, programować w językach skryptowych, np. JavaScript, PHP, Python, Ruby on Rails, żeby tworzyć nowe programy komputerowe niezbędne do dopasowania systemu komputerowego do oczekiwań klientów, muszę też potrafić budować bazy danych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • umiejętność logicznego i analitycznego myślenia,
  • zdolności techniczne,
  • elastyczność,
  • odporność na stres,
  • umiejętność współpracy z innymi,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • chęć poszerzania swojej wiedzy.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się projektowaniem i wdrażaniem systemów i sieci komputerowych, w zespołach odpowiedzialnych za projektowanie, utrzymanie i zarządzanie sieciową infrastrukturą informacyjną w konkretnej firmie, organizacji,…


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.