Odpowiadam za opracowywanie i aktualizowanie tzw. planów reagowania kryzysowego, czyli dokładnych instrukcji, jak należy postępować w przypadku wystąpienia konkretnego zagrożenia na danym terenie.
Odpowiadam za opracowywanie i aktualizowanie tzw. planów reagowania kryzysowego, czyli dokładnych instrukcji, jak należy postępować w przypadku wystąpienia konkretnego zagrożenia na danym terenie.
Dzięki mojej pracy wiadomo, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, za co są odpowiedzialne poszczególne służby: policja, straż pożarna, ratownicy medyczni, wojsko, i inni uczestnicy zarządzania kryzysowego: włodarze miast i gmin, stacje sanitarno-epidemiologiczne, przedsiębiorstwa wodociągowe i kanalizacyjne, zakłady gospodarki odpadami, i wszyscy znają swoje zadania. Dzięki temu można zapobiegać wielu możliwym zagrożeniom, a gdy jednak się wydarzą - sprawnie neutralizować ich skutki i udzielać pomocy poszkodowanym.
Nie można przewidzieć, kiedy nawiedzi nas jakaś klęska żywiołowa: susza, powódź albo wichura, ale możemy przygotowywać się na takie sytuacje i minimalizować ich skutki. Tym właśnie zajmują się osoby takie, jak ja, czyli specjaliści zarządzania kryzysowego. Jak wygląda moja praca? Odpowiadam za opracowywanie i aktualizowanie tzw. planów reagowania kryzysowego, czyli dokładnych instrukcji, jak należy postępować w przypadku wystąpienia konkretnego zagrożenia na danym terenie.
Co powinnam umieć?
W mojej pracy istotna jest wiedza z chemii, przydatna np. przy neutralizacji toksycznych wycieków zanieczyszczających wodę, glebę lub powietrze, czy opracowywaniu planów ewakuacji w przypadku pożaru obiektu, w którym znajdują się substancje niebezpieczne tworzące toksyczne opary albo wybuchowe.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę być zatrudniona w Wydziałach Zarządzania Kryzysowego urzędów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, instytucjach związanych z reagowaniem kryzysowym, jednostkach administracji samorządowej, działach bezpieczeństwa uczelni wyższych i innych instytucji, jednostkach policji i straży pożarnej,…
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.