Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Sprzedawca

Obsługuję klientów sprzedając im konkretne produkty, przyjmuję dostawy towarów, obsługuję kasę fiskalną.

Sprzedawca

Obsługuję klientów sprzedając im konkretne produkty, przyjmuję dostawy towarów, obsługuję kasę fiskalną.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo każdego dnia mam możliwość poznania wielu ciekawych osób, które są klientami sklepu. Moje obowiązki przekładają się na decyzję dotyczącą zakupu danego towaru - to ode mnie zależy czy klient zdecyduje się na zakupy, czy też nie. Zespół, z którym pracuję, jest życzliwy i pomaga mi w codziennej pracy. Mam styczność z ludźmi, którzy napędzają mnie w pracy.

Czym się zajmuję?

Pracuję w sklepie, gdzie podstawą jest wiedza o produktach, które sprzedaję, a jakość towarów i obsługa klientów są traktowane priorytetowo. Jestem przygotowany na każde pytanie klienta, nawet tego najbardziej wymagającego. Z racji swojego doświadczenia potrafię sprzedać niemal wszystko, bo traktuję każdego kupującego indywidualnie, staram się mu doradzić i wybrać to, z czego będzie najbardziej zadowolony, np. towary o najkorzystniejszej cenie, najdłuższej dacie przydatności do spożycia. Dzięki mojemu zaangażowaniu w sprzedaż sklep dobrze prosperuje i ma swoich wiernych klientów. Obsługuję kasę fiskalną: kasuję produkty, przyjmuję zapłatę od klientów i wydaję im resztę. 


Odwiedzają mnie stali klienci, którzy wracają do sklepu – cenią sobie dostępność produktów oraz jakość obsługi. Każdego dnia sprawdzam jakość i świeżość towarów dostępnych w ofercie sklepu. Dzięki mojemu zaangażowaniu w sprzedaż sklep stale się rozwija i zyskuje nowych klientów. Pomagam osobom robiącym zakupy w znalezieniu na półkach produktów, które chcą kupić, a jeśli pracuję w sklepie, w którym nie ma samoobsługi, to podaję kupującym wybrane przez nich towary. Oczywiście nie zapominam o tym, co jest podstawą w takiej pracy, czyli wyeksponowaniu towarów, które finalnie trafiają do koszyków osób robiących zakupy, przygotowywaniu ich do sprzedaży, np. poprzez naklejanie cen lub etykiet zabezpieczających, dbaniu o porządek, przyjmowaniu zwrotów czy odbieraniu nowych dostaw. Muszę też umieć dobrze liczyć. 
Osobiście uważam jednak, że to umiejętność rozmawiania z klientem, uprzejmość, cierpliwość i życzliwość w stosunku do klientów oraz kolegów i koleżanek z pracy są podstawą sukcesu w mojej pracy. Na co dzień mam styczność z różnymi ludźmi, którzy stawiają przede mną nowe wyzwania, więc żeby móc im sprostać, muszę stale rozwijać swoje kompetencje i zdobywać kolejne doświadczenia. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać matematykę, aby móc sprawnie przeprowadzać transakcje handlowe. 


Muszę potrafić obsługiwać kasę fiskalną, terminale kart płatniczych, wagę, urządzenia chłodnicze i inny sprzęt, niezbędny w mojej pracy. 
Muszę potrafić przygotowywać dokumenty handlowe, np. zamówienia, reklamacje, zapytania ofertowe, odbierać zamówione towary, sprawdzając ich ilość i jakość, i umieszczać je w magazynie, dbając o to, żeby były przechowywane w odpowiednich warunkach. 
Praca w handlu jest bardzo dynamiczna, dlatego warto jest mieć podzielną uwagę, a ponieważ ten zawód wiąże się z koniecznością zapewniania klientom świeżych towarów o różnych porach dnia i we wszystkie dni tygodnia, muszę być gotowy do pracy w systemie zmianowym oraz w weekendy. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • życzliwość,
  • rzetelność,
  • sumienność,
  • dokładność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • cierpliwość,
  • odporność na stres,
  • podzielność uwagi,
  • systematyczność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w sieciach handlowych, dyskontowych, mniejszych sklepach, w różnych segmentach handlu detalicznego. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą. 


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.