Trening kompetencji miękkich na co dzień: 70+ propozycji na zajęcia
Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024
Szukasz nieoczywistych sposobów na rozwijanie kompetencji miękkich z młodymi ludźmi? Przedstawiamy padlet Mapy Karier, w którym znajdziesz gotowe, praktyczne pomysły na inspirujące lekcje!
Wirtualną tablicę z pomysłami na kreatywne zajęcia znajdziesz tutaj.
Padlet „Praktyczne sposoby na ćwiczenie kompetencji miękkich w szkole” zawiera ponad 70 ćwiczeń pozwalających rozwijać aż 33 kompetencje miękkie, zarówno te najczęściej wymieniane w ofertach pracy (kreatywność, umiejętność zarządzania czasem, odporność na stres), jak i takie, z których ważności młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy (umiejętność udzielania i przyjmowania informacji zwrotnej, koncentracja uwagi, zwięzła komunikacja). Poniżej podzielimy się kilkoma wskazówkami, jak korzystać z padletu, by jeszcze lepiej wspomagać uczniów w rozwijaniu kompetencji miękkich w szkole… i nie tylko!
Jak korzystać z padletu?
W padlecie znajdziesz ćwiczenia rozwijające każdą z 33 kompetencji miękkich. Masz do dyspozycji zarówno opisy ćwiczeń, jak i materiały do wydrukowania.
Pamiętaj, jak ważne jest, by po każdym ćwiczeniu porozmawiać z młodymi ludźmi na temat tego, co przeżyli podczas aktywności, jak się czuli, czego się nauczyli – zainspiruj się pytaniami do dyskusji i refleksji, które proponujemy na koniec opisu każdego z ćwiczeń.
Dla kogo, gdzie i kiedy?
Ćwiczenia z padletu zostały stworzone z myślą o uczniach klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, jednak wiele z nich sprawdzi się także w pracy z młodszymi uczniami.
Wykorzystuj je w szkole – podczas zajęć, wycieczek, wspólnie tworzonych projektów i przedsięwzięć. Zachęcaj młodych ludzi do ćwiczenia w domu z kolegami, rodzicami czy rodzeństwem. Dzięki temu będą mieli jeszcze więcej okazji na rozwijanie swoich kompetencji.
Nie bój się eksperymentować – wszyscy powinniśmy stale rozwijać kompetencje miękkie. Zaproponuj na Radzie Pedagogicznej wykonanie niektórych ćwiczeń w gronie nauczycielskim – Miłe plotki czy Tajemniczy Przyjaciel na pewno pomogą Wam stworzyć jeszcze lepiej współpracujący zespół.
Na jakich lekcjach?
Ćwiczenia na rozwój kompetencji miękkich możesz wprowadzać na lekcjach z każdego przedmiotu.
Godzina wychowawcza świetnie nadaje się na przeprowadzenie Targu Talentów czy Czasu zachwytów. Uczniowie będą mogli rozwinąć umiejętność dzielenia się wiedzą i inspirowania innych.
Na zajęciach z doradztwa zawodowego możecie przy okazji rozmów o zawodach przyszłości albo tego, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, sięgnąć po ćwiczenie Kosmiczna zamiana miejsc.
Pamiętaj jednak, że aktywności z padletu mogą towarzyszyć lekcjom dotyczącym przeróżnych tematów. Może wykorzystasz Turboklejkę na lekcji historii i przeprowadzisz z uczniami dyskusję na temat jakiegoś ważnego wydarzenia historycznego, wykorzystując to ćwiczenie na aktywne słuchanie? A po projekcie wykonanym w ramach biologii czy chemii – zainspiruj się Słoikami kompetencji i porozmawiaj z klasą o tym, jak wyglądała Wasza współpraca i czego razem się nauczyliście. Zajęcia z języka polskiego, a może nawet języka obcego, mogą być okazją na ćwiczenie krytycznego myślenia, na przykład za pomocą aktywności W sześciu słowach.
Twórzmy padlet razem!
Padlet jest stworzony tak, aby można go było stale wzbogacać o nowe pomysły. Jeśli znasz jakąś aktywność, którą uważasz za wartościową, i chcesz podzielić się nią z innymi, napisz do nas na kontakt@mapakarier.com.
Twoje propozycje pomogą nam poszerzyć wachlarz ćwiczeń, a być może zainspirują innych nauczycieli, doradców zawodowych i rodziców! Jeśli pomysł na aktywność zaczerpniesz z innego źródła, pamiętaj o wskazaniu, gdzie znalazłaś/znalazłeś inspirację do swojego ćwiczenia.
Chcesz nadal się rozwijać?
- Jeśli chcesz zapoznać się z naszymi poradami dotyczącymi poszczególnych ćwiczeń umieszczonych w padlecie, obejrzyj nagranie z webinaru „Miękko o kompetencjach”.
- Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o kompetencjach miękkich i o tym, jak są one ważne na rynku pracy, przeczytaj artykuł „Kompetencje miękkie – weź je na warsztat”.
- A jeśli szukasz jeszcze więcej pomysłów, jak ćwiczyć kompetencje miękkie z młodymi ludźmi, wypróbuj Karty kompetencji miękkich i zainspiruj się naszymi propozycjami, jak wykorzystać je na zajęciach (stacjonarnych i zdalnych).
Kompetencje miękkie online?
A co, jeśli pracujesz z uczniami w trybie edukacji zdalnej? Oczywiście nadal możecie rozwijać kompetencje miękkie!
Oto lista ćwiczeń z padletu Mapy Karier, które bez problemu możesz przeprowadzić zdalnie:
- 10 projektów na życie (w padlecie znajdziesz aktywny PDF do pobrania)
- Media wokół nas: teledyski (w padlecie znajdziesz aktywny PDF do pobrania)
- CV porażki
- Wdzięczny dziennik
- Radar na fake news
- W sześciu słowach
- Słoiki pełne sukcesów
- Zagadki lateralne
- Ucz się od najlepszych
- Kto mnie przekonuje i do czego?
- Trening opowiadania o sobie
- Weekendowe wyzwanie!
- Mój dziennik
Wypróbuj nasze wskazówki dotyczące przeprowadzenia z uczniami ćwiczeń przez internet i eksperymentuj, używając dostępnych narzędzi do edukacji zdalnej.
Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie ćwiczeń z padletu, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!
Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.
Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać: