Mapa Karier v 4.0.0

Odkryj zawody przyszłości 

Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024

Czy wiesz, jakie zawody mogą się pojawić na rynku pracy przyszłości? Czym będą się zajmować ich przedstawiciele i jakie problemy rozwiązywać? Skorzystaj z gotowych do wydruku kart zawodów przyszłości i naszych czterech propozycji na przeprowadzenie atrakcyjnych zajęć.

picture

Ten pomysł na lekcje w formacie PDF możesz pobrać tutaj. Kolorowe karty zawodów przyszłości do wydrukowania i wycięcia znajdziesz tutaj. Przygotowaliśmy również ćwiczenie online, w którym zadaniem uczniów jest połączenie nazw zawodów przyszłości z ich opisami. Znajdziesz je pod tym linkiem.

Etap edukacyjny

  • klasy IV-VIII szkoły podstawowej.

Cel zajęć

  • Uczeń poznaje zawody przyszłości.

Realizowany punkt z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (kl. IV-VI szkoły podstawowej) w Wariantach 1 i 2

Uczeń:

  • wymienia różne grupy zawodów i podaje przykłady zawodów charakterystycznych dla poszczególnych grup, opisuje różne ścieżki ich uzyskiwania oraz podstawową specyfikę pracy w zawodach (2.1);
  • samodzielnie dociera do informacji i korzysta z różnych źródeł wiedzy (3.3).

Realizowany punkt z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (kl. VII-VIII szkoły podstawowej) w Wariantach 1 i 2

Uczeń:

  • wyszukuje i analizuje informacje na temat zawodów oraz charakteryzuje wybrane zawody, uwzględniając kwalifikacje wyodrębnione w zawodach oraz możliwości ich uzyskiwania (2.1);
  • wyjaśnia zjawiska i trendy zachodzące na współczesnym rynku pracy, z uwzględnieniem regionalnego i lokalnego rynku pracy (2.3).

Sprzęt i materiały

Wstępne informacje dla nauczyciela

Gotowe do wydruku karty zawodów przyszłości z rysunkowymi ikonami możesz wykorzystać w dowolny sposób. Poniżej znajdziesz nasze cztery propozycje na przeprowadzenie zajęć z ich pomocą. W każdym wariancie warto wcześniej wydrukować karty na grubszym papierze, wyciąć i zalaminować.

W definicji Mapy Karier zawód przyszłości to zawód, który jeszcze nie istnieje albo istnieje od niedawna, ale wydaje nam się inspirujący, ponieważ odpowiada na rodzące się zapotrzebowanie związane z prognozowanymi zjawiskami społecznymi, demograficznymi, technologicznymi i/lub klimatycznymi. Zawody przyszłości w Mapie Karier nie stanowią zamkniętej listy. Chcemy, aby były punktem wyjścia do refleksji nad potencjalnymi kierunkami rozwoju dzisiejszego świata.

Wszystkie zawody przyszłości w Mapie Karier znajdziesz tutaj (możesz je również łatwo odfiltrować w zakładce Ścieżki kariery). Poniżej natomiast możesz zobaczyć, jak wyglądają przykładowe karty do wydrukowania:

Karty zawodów przyszłości - Mapa Karier

Wariant 1: Tydzień z życia zawodu przyszłości

Przygotuj tyle wyciętych karteczek, ilu jest uczniów w grupie (np. jeśli masz w klasie 24 osoby, przygotuj 12 nazw zawodów i 12 odpowiadających im opisów). Pomieszaj karteczki i poproś każdego uczestnika o wylosowanie jednej karty. Uczniowie mają za zadanie dobrać się w pary, gdzie jedna para = jeden zawód przyszłości. 

Następnie wyobraźcie sobie, że przenieśliście się w czasie o 30 lat w przyszłość i uczniowie pracują w wylosowanych przez siebie zawodach przyszłości. Zapiszcie na tablicy datę (jeśli np. dziś jest 20 maja 2022, zapiszcie na tablicy 20 maja 2052). 

Zadaniem uczniów w parach jest sporządzenie listy zadań do wykonania na najbliższy tydzień na podstawie opisu zawodu w Mapie Karier. W tym celu rozdaj uczniom duże arkusze papieru i flamastry/markery. Dodatkowo potrzebne będzie jedno urządzenie z dostępem do Internetu na parę lub wydrukowane wcześniej profile zawodów przyszłości.

Gdy uczniowie skończą pracę, zorganizuj sesję plakatową i/lub poproś każdą parę o przedstawienie swojej listy zadań. Pamiętaj, że w tym ćwiczeniu nie ma złych odpowiedzi.

Poniżej znajdziesz przykładową listę zadań przedstawiciela zawodu Zadziczacz:

  • zapoznać się z archiwum powiatu X w celu odkrycia, jakie gatunki roślin naturalnie występowały na tych terenach w przeszłości;
  • wysłać automatycznego drona w miejsce ostatniego „zadziczania”, aby sprawdził, czy przyjął się przywrócony gatunek;
  • przekazać wirtualnemu asystentowi dyspozycję napisania maila do zaprzyjaźnionej organizacji partnerskiej w celu wspólnego zorganizowania akcji proekologicznej w gminie Y;
  • przeczytać artykuł naukowy dotyczący nowej, innowacyjnej metody szybkiego zalesiania terenów pofabrycznych, o której mówi cała branża;
  • spotkać się z klientem, który zakupił dużą połać zanieczyszczonej ziemi i chciałby jej przywrócić naturalny charakter.

Wariant 2: Zgadnij, czym się zajmuję

W tym wariancie wybierz z puli karteczek tylko te, które zawierają nazwy zawodów przyszłości. Podziel uczniów na pary. Następnie poproś każdą dwójkę o wylosowanie jednej karteczki. Zadaniem uczniów, w pierwszym kroku, będzie próba odpowiedzi na poniższe pytania (bez wykorzystania Mapy Karier):

  • Jakie problemy będzie rozwiązywać przedstawiciel tego zawodu?
  • Jak będzie wyglądać typowy dzień pracy przedstawiciela tego zawodu?
  • Kto będzie korzystać z usług przedstawiciela tego zawodu? Komu będzie pomagać?
  • Z kim będzie współpracować?

Po wykonaniu pracy indywidualnej/w parach poproś uczniów o publiczne podzielenie się przypuszczeniami, a następnie sprawdźcie, na ile pomysły klasy są zgodne z proponowanym przez Mapę Karier opisem (pamiętajcie, że my również nie jesteśmy pewni tego, jak w przyszłości będzie wyglądała praca w tych zawodach – i czy w ogóle powstaną). Efektem pracy mogą być np. sketchnotki, czyli wizualne przedstawienie specyfiki pracy w danym zawodzie.

Wariant 3: Tradycyjna gra memory

Gra memory sprawdzi się na zajęciach z małą grupą lub gdy podzielisz klasę na zespoły (dla każdego zespołu potrzebujesz oddzielnego zestawu do gry). Spodoba się szczególnie młodszym uczniom. Pomieszaj karteczki i ułóż je na stole napisami do dołu. Gra polega na odnajdywaniu par takich samych kart (nazwa zawodu i krótki opis). Uczeń w swojej kolejce odsłania dwie karty. Jeśli dotyczą tego samego zawodu, odkłada parę na bok i ma prawo do kolejnej kolejki. Jeśli nie dobierze pary, zakrywa karty z powrotem (starając się zapamiętać ich pozycję) i swój czas w grze dostaje kolejna osoba. Gra kończy się, gdy wszystkie pary zostaną odsłonięte. Wygrywa osoba, która odkryła najwięcej par. 

Wariant 4: Zgadnij, kim jesteś

Do tej aktywności potrzebujesz tylu kart z nazwami zawodów, ilu masz uczniów, oraz urządzenia z dostępem do Mapy Karier (lub wydrukowanych kart wszystkich zawodów) dla każdej grupy. Podziel klasę na grupy po 4-5 osób i w każdej z nich wylosuj osobę, która będzie zaczynać. Następnie wszyscy losują po jednej karcie zawodu i bez patrzenia na nią przykładają ją sobie do czoła w taki sposób, aby wszyscy z wyjątkiem nich widzieli, jaki zawód na niej widnieje. Następnie każda grupa we własnym gronie rozpoczyna grę, począwszy od wylosowanej osoby, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Cały czas trzymając kartę na czole, gracze kolejno zadają wybranej przez siebie osobie pytanie o swój zawód. Pytani mogą odpowiadać tylko „tak” lub „nie”. Wygrywa ten, kto pierwszy odgadnie swój zawód podając jego nazwę. Jako pomoc, każda grupa ma do dyspozycji Mapę Karier (lub wydruki), gdzie może sprawdzić, o co warto zapytać lub czy odpowiedź jest poprawna. Ze źródeł należy korzystać w taki sposób, aby osoba zgadująca nie dostrzegła, jaki zawód jest sprawdzany. Grupy mogą grać dotąd, aż każdy z graczy odgadnie swój zawód, lub zakończyć po wyłonieniu zwycięzcy.

Bonus online: quiz

Przygotowaliśmy ćwiczenie online, w którym zadaniem uczniów jest połączenie nazw zawodów przyszłości z ich opisami. Znajdziesz je pod tym linkiem

figure

Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie tego pomysłu na lekcję, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.

Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać:

Zawody wczoraj, dziś, jutro i pojutrze

Miękkie lądowanie Twoich uczniów? Kompetencje miękkie!

Odrzuć stereotypy, postaw na kompetencje



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.