Mapa Karier v 4.0.0

Łamiemy stereotypy zawodowe

Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023

Czy wiesz, że dzieci bardzo wcześnie zaczynają identyfikować zawody z konkretną płcią? Pomóż uczniom dostrzec, że w zdecydowanej większości profesji realizować się mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni - jest to ważny wniosek szczególnie na dzisiejszym rynku pracy.

picture

Ten pomysł na lekcję możesz również pobrać w formacie PDF tutaj. Rysunki zawodów do wydrukowania i wycięcia znajdziesz tutaj.

Etap edukacyjny

  • przedszkole;
  • klasy I-III szkoły podstawowej.

Cel zajęć

  • Uczeń wie, jakie cechy i kompetencje powinny posiadać osoby wykonujące różne zawody, i że płeć nie musi wpływać na wybór zawodu.

Realizowane punkty z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (przedszkole)

Dziecko:  

  • podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w jego najbliższym otoczeniu i nazwy tych zawodów, które wzbudziły jego zainteresowanie, oraz identyfikuje i opisuje czynności zawodowe wykonywane przez te osoby (2.2);
  • opowiada, kim chciałoby zostać (4.1).

Realizowane punkty z rozporządzenia o doradztwie zawodowym z 2019 r. (kl. I-III szkoły podstawowej)

Uczeń:

  • podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach (2.2);
  • opowiada, kim chciałby zostać i co chciałby robić (4.1).

Sprzęt i materiały

  • wydrukowane rysunki przedstawiające postaci wykonujące różne zawody;
  • opcjonalnie: rzutnik/tablica interaktywna/telewizor z dostępem do Internetu.

Zajęcia krok po kroku

Co potrafi strażak?

Usiądź z dziećmi w kółku i zadaj pytanie o wybrany zawód spośród wydrukowanych rysunków (ale bez pokazywania ich), np.

Jaką osobą jest strażak? Co potrafi? Jakie ma cechy i kompetencje?

Zbieraj odpowiedzi dzieci, a w razie konieczności podpowiadaj (silny, odważny, szybki, godny zaufania). Następnie pokaż uczniom wydrukowany z Mapy Karier rysunek tego zawodu, jednak w wersji płci, która w mniejszym stopniu kojarzy się z tym zawodem. W powyższym przypadku będzie to rysunek kobiety-strażaczki. Postępuj tak samo z kolejnymi zawodami. Pamiętaj za każdym razem, aby nie sugerować dzieciom płci zawodu na początku zabawy. 

Postaci_zawodow_MapaKarier

Chwila refleksji

Zapytaj dziewczynki, czy myślały kiedyś o zawodzie np. strażaka lub żołnierza, a chłopców, czy widzą siebie w przyszłości jako np. pielęgniarza lub wychowawcę w przedszkolu.

Porozmawiajcie:

  • W jakich zawodach, które dzieci spotykają na co dzień, pracuje więcej kobiet lub mężczyzn? Z czego to wynika?
  • Czy w swojej rodzinie lub wśród znajomych rodziny dzieci znają osoby, które wykonują zawód nietypowy dla ich płci?

Jakie jeszcze kompetencje?

Jako podsumowanie zajęć stwórzcie galerię zawodów, do których dodacie wymienione przez dzieci cechy i kompetencje ich przedstawicieli przedstawione w przystępny dla uczniów sposób.

Jeżeli macie rzutnik/tablicę interaktywną/telewizor z dostępem do Internetu, odwiedźcie profile omawianych wcześniej zawodów w Mieście zawodów i sprawdźcie, czy znajdziecie dodatkowe kompetencje, o których nie pomyśleliście podczas zajęć.

Celem powyższej aktywności jest przełamanie stereotypów płciowych, które mają dominujący wpływ na deklarowane zainteresowania dzieci. Chociaż w pewnych zawodach jest więcej kobiet, a w innych więcej mężczyzn, to nie ma żadnych przeszkód do wykonywania tych zawodów przez osoby obojga płci. Rozmawiając o umiejętnościach potrzebnych do wykonywania danego zawodu (np. siła, odwaga, życzliwość), zauważ, że nie muszą one być związane z płcią.

Dodatkowa inspiracja dla nauczyciela

W ramach inspiracji polecamy również dwa nagrania:

1. „Wystarczy słowo, by zacząć zmianę":

2. Inspiring The Future - Redraw The Balance (j. angielski):

Jeśli przeprowadziłaś/eś zajęcia na podstawie tego pomysłu na lekcję, będziemy wdzięczni za wypełnienia anonimowego formularza feedbacku. Dzięki Twojej opinii będziemy mogli ulepszać nasze obecne i kolejne scenariusze zajęć. Dziękujemy!

Jeśli chcesz się z nami skontaktować, napisz do nas na adres kontakt@mapakarier.org.

Inne pomysły na lekcje, które mogą Ci się spodobać:

Kolorowanki z zawodami

Wędrówka po Mieście zawodów

Skąd się biorą przedmioty?



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.