Mapa Karier v 4.0.0

Dlaczego NIE puszczać filmów na zajęciach doradztwa zawodowego?

Autor: Zespół Mapy Karier, Urszula Leszczyńska; Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023

Korzystasz z wideo na zajęciach doradztwa zawodowego? Czujesz, że coś tu nie gra po przeczytaniu tytułu wpisu? Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się, jak najlepiej wykorzystać wideo w klasie, a jakich błędów unikać.

picture

Wideo na zajęciach doradztwa zawodowego

Wiele doradczyń i wielu doradców zawodowych wykorzystuje materiały audiowizualne na swoich zajęciach, aby zilustrować świat zawodów i rynku pracy. Nie zawsze jednak wiedzą, jak wykorzystać pełen potencjał wideo w pracy z uczniami. Czasem wydaje się, że lepiej byłoby, gdyby takich materiałów w ogóle nie puszczali, bo zamiast korzyści otrzymują tylko zniechęcenie uczniów.

W internecie można znaleźć wiele atrakcyjnych i wartościowych materiałów wideo do wykorzystania na zajęciach doradztwa zawodowego (wiele przykładów znajdziesz we wpisie na blogu w Strefie Młodzieży „Skąd czerpać wiedzę o zawodach? Cz.1 Najciekawsze kanały na YouTube), jednak sam materiał nie wystarczy. Ważne jest wiedzieć, jak z filmów korzystać, a raczej - jak z nich NIE korzystać - tak, aby uczniowie na tym skorzystali, a nie zniechęcili się do doradztwa zawodowego.

Hot or not, czyli jak (NIE) korzystać z wideo

Poniżej przedstawiamy listę największych błędów i najlepszych praktyk przy wykorzystaniu wideo na zajęciach doradztwa zawodowego. Które z praktyk stosujesz na zajęciach z uczniami?

Długość ma znaczenie

Nie puszczaj na zajęciach długich filmów – takich, które trwają całe zajęcia albo – jeszcze gorzej – przekraczają czas lekcji i nie uda Wam się razem obejrzeć całości.

Jeśli decydujesz się na wykorzystanie wideo w klasie, wybierz krótkie filmiki albo pokaż tylko istotny fragment z dłuższego filmu. Pamiętaj, że aby lekcja była dynamiczna, warto korzystać ze zmiennych metod pracy (np. praca w grupie, dyskusja, film, pisanie). Co więcej, krótki, ale konkretny fragment najprawdopodobniej wywrze większy wpływ na uczniów!

Najważniejsze to iść do przodu

Nie wyświetlaj filmów, które nie pomogą uczniom w żaden sposób zrobić „kroku do przodu”, a raczej będą bazować na tym, co uczniowie już wiedzą albo co sami mogą wymyślić.

Zamiast tego dobierz materiały, które sprowokują uczniów do dyskusji, pokażą im coś nowego i sprawią, że ich wizja danego zawodu (albo kariery w ogóle) wzbogaci się o nowe przemyślenia i wiedzę.

Bez refleksji się nie liczy

W żadnym wypadku nie puszczaj uczniom wideo bez komentarza i refleksji. Samo wyświetlenie materiału niewiele wniesie, a wspólne zastanowienie się nad tym, co właśnie zobaczyliście, na pewno zaprocentuje ciekawymi przemyśleniami o świecie rynku pracy.

Przed oglądaniem fragmentu wprowadź uczniów w temat poprzez zadanie im pytania do refleksji na dobry początek. Razem zastanówcie się, co już wiecie na dany temat, a czego spodziewacie się po obejrzeniu filmiku. Po wyświetleniu wideo koniecznie porozmawiajcie o tym, czego się dowiedzieliście, co was zaskoczyło i czego jeszcze chcielibyście się dowiedzieć (oraz gdzie taką nową wiedzę możecie zdobyć).

Prawd jest wiele

Nie pokazuj materiałów wideo o zawodach jako jedynego słusznego źródła informacji na temat danej profesji. Filmy, w których wypowiadają się przedstawicielki i przedstawiciele zawodów, pokazują subiektywne spojrzenie na daną branżę.

To nie znaczy, żeby nie pokazywać uczniom subiektywnych materiałów. Wręcz przeciwnie! Po obejrzeniu filmiku, w którym bohaterowie dzielą się swoimi doświadczeniami z rynku pracy, porozmawiajcie o tym, co usłyszeliście w ukazanych wypowiedziach. Potraktujcie takie wideo jako źródło informacji, ale – przede wszystkim – inspiracji do dalszych poszukiwań.

Nie wszystko jest dla każdego

Nie wyświetlaj uczniom treści, które nie będą interesowały potencjalnie większości klasy. Puszczanie materiałów dotyczących konkretnej specjalizacji w danej branży niekoniecznie wzbudzi zainteresowanie każdego.

Wykorzystuj materiały poświęcone tematom uniwersalnym, które będą ciekawe i przydatne dla każdego ucznia. Dzięki temu utrzymasz uwagę młodych ludzi, a oni wyciągną znacznie więcej z wideo i nie zniechęcą się do prowadzonych przez Ciebie zajęć.

A co z cyklem #ZawodowyStream?

Dlaczego zatem w Mapie Karier tworzymy #ZawodowyStream? Po co publikujemy materiały wideo o zawodach, które zajmują więcej niż godzina lekcyjna i dotyczą konkretnej branży, a na dodatek pokazują subiektywne spojrzenie na daną profesję?

ZawodowyStream to wywiady z przedstawicielkami i przedstawicielami różnych branż, którzy w formie wywiadu opowiadają o swoich doświadczeniach zawodowych. Dowiedz się, o jakiej branży porozmawiamy podczas kolejnego streamu tutaj>>

Naszym celem jest przybliżanie historii osób pracujących w różnych branżach i inspirowanie młodych ludzi. Chcemy, aby uczniowie oglądali spotkania na żywo i mogli zadać naszym gościom pytania o ich pracę.

Dlatego zachęcaj uczniów do udziału w spotkaniach z cyklu #ZawodowyStream, jeśli dany temat ich interesuje - to właśnie chętni i zainteresowani uczniowie wyciągną ze spotkania najwięcej :)


Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać:

Skąd czerpać wiedzę o zawodach? Cz.1 Najciekawsze kanały na YouTube

TED, czyli inspirujące przemowy, które zaangażują Twoich uczniów - 12 propozycji

Zajęcia doradcze online - pomysły na edukację zdalnąTekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.