Drogi rodzicu… - list o tym, dlaczego doradztwo zawodowe jest ważne
Autor: Marta Wrzosek, Alicja Maszk; Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024
Zaczynasz prowadzić przedmiot „doradztwo zawodowe” w klasach VII i VIII szkoły podstawowej lub w szkole ponadpodstawowej. Zastanawiasz się, jak wytłumaczyć rodzicom potrzebę realizowania tych zajęć? Przygotowaliśmy dla Ciebie szablony listów, dzięki którym wprowadzisz ich w ideę doradztwa zawodowego w szkołach. Dostosuj treści listów do swoich potrzeb, wydrukuj i przekaż rodzicom. Powodzenia!
Doradztwo zawodowe jako przedmiot to nadal nowość!
Od 2018 r. prowadzenie zorganizowanych działań z zakresu doradztwa zawodowego jest obowiązkiem szkół. Działania te powinny być zaplanowane i zapisane w Wewnątrzszkolnym Systemie Doradztwa Zawodowego, który jest elementem statutu szkoły.
W VII klasie szkoły podstawowej uczniowie rozpoczynają realizację przedmiotu „doradztwo zawodowe”. I choć lekcje te prowadzone są w klasach VII i VIII, jak również w szkołach ponadpodstawowych już od kilku lat, to nadal stanowią swego rodzaju nowość i wzbudzają wątpliwości. Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice zastanawiają się:
- czy są one obowiązkowe,
- jakie treści zawierają,
- w jakiej formie się odbywają.
Ważne jest zatem, aby to wytłumaczyć i rozwiać w ten sposób wątpliwości. Dzięki temu możemy zwiększyć motywację uczniów do uczestniczenia w zajęciach, które – choć obowiązkowe – nie są jednak typowym przedmiotem szkolnym. Realizowane są bowiem w niewielkim wymiarze godzin, uczniowie nie otrzymują z nich ocen, a informacja o uczestnictwie w lekcjach doradztwa zawodowego nie jest wpisywana na świadectwo.
Skuteczne doradztwo oznacza sojusz rodziców i nauczycieli
Wychodząc naprzeciw potrzebom doradców zawodowych, przygotowaliśmy szablony listów, które pomogą Ci zobrazować rodzicom, czym są lekcje „doradztwa zawodowego” i jaki jest cel realizowania działań doradczych w szkołach.
Poniżej znajdziesz dwa wzory listów:
- dla rodziców uczniów klas VII (i ewentualnie VIII) szkoły podstawowej,
- dla rodziców szkół ponadpodstawowych.
Przygotowane przez nas dokumenty są gotowe do pobrania i wydruku, ale oczywiście możesz z nich skorzystać według swoich preferencji, np. skopiować treść listu i ją zmodyfikować lub uzupełnić.
Listy możesz wydrukować i przekazać rodzicom poprzez uczniów lub wychowawców klas. Możesz też skopiować treść i wysłać ją bezpośrednio do opiekunów przez dziennik elektroniczny, wraz z komentarzem czy dodatkowymi wyjaśnieniami.
Jeśli chcesz, możesz dodać do Listu informacje i treści ważne dla Ciebie lub Twojej szkoły. Przykłady informacji, które możesz dodać do Listu:
- informacja o planie lekcji (kiedy, gdzie, w jakich godzinach i z jaką częstotliwością będą odbywały się zajęcia);
- informacje kontaktowe do szkolnego doradcy zawodowego lub innych specjalistów czy nauczycieli zajmujących się doradztwem i/lub będących członkami szkolnego zespołu ds. doradztwa zawodowego;
- zachęcenie do odwiedzenia zakładki "Doradztwo zawodowe" na stronie internetowej szkoły;
- informacje o wsparciu z zakresu doradztwa, które Twoje dziecko może nieodpłatnie uzyskać w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej (podanie adresu Poradni przypisanej do szkoły).
Szkoła podstawowa
Szkoła ponadpodstawowa
POBIERZ PLIK PDF z wzorem listu o doradztwie zawodowym dla klas VII-VIII lub dla szkół ponadpodstawowych.
Podobnie jak inne materiały Mapy Karier, “List o doradztwie zawodowym” udostępniamy na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0), co oznacza, że dokument (oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne) możesz kopiować i rozpowszechniać pod warunkiem, że podasz autora pierwowzoru, czyli Mapę Karier (właściwe przypisanie autorstwa: Mapa Karier, www.mapakarier.org). Więcej informacji o licencji CC BY 4.0 znajdziesz w sekcji FAQ na naszej stronie.
Dlaczego warto rozmawiać z rodzicami i uczniami o celach zajęć?
Niejednokrotnie nauczyciele zastanawiają się nad sensem przeznaczania pierwszych godzin zajęć na omówienie kwestii organizacyjnych oraz ustalenie celu lekcji. Zależy im bowiem na tym, aby jak najszybciej przystąpić do realizacji podstawy programowej z prowadzonych przez siebie przedmiotów.
Wierzymy jednak, że wdrożenie nowych zasad czy zagadnień korzystnie wpłynie na dalszy proces dydaktyczny. Warto zatem pierwsze dni roku szkolnego poświęcić na wyjaśnienia i rozmowy zarówno z naszymi podopiecznymi , jak i ich rodzicami, szczególnie w przypadku, gdy uczniowie rozpoczynają kolejny etap edukacyjny.
Mamy nadzieję, że nasz szablon listu Ci w tym pomoże.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak nauczyciele mogą współpracować z rodzicami w realizacji szkolnego doradztwa zawodowego, przeczytaj artykuł "Współpraca doradcy zawodowego i rodziców - praktyczne wskazówki".
Czy masz sprawdzone metody na to, jak pozyskiwać rodziców jako sojuszników w realizacji działań z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego? Napisz nam o swoich pomysłach i doświadczeniach na kontakt@mapakarier.org.
O autorkach artykułu i listów:
Marta Wrzosek - jako pracownik Fundacji Katalyst Education współtworzy Mapę Karier, a także od ponad 10 lat pracuje jako pedagog i doradca zawodowy w publicznej oświacie, ponadto współpracuje jako ekspert z organizacjami pozarządowymi, prowadząc konsultacje, szkolenia i warsztaty dla młodzieży, rodziców oraz nauczycieli i pedagogów, wydaje autorskie publikacje i poradniki, a także realizuje i koordynuje projekty młodzieżowe oraz działania z zakresu kreatywnej profilaktyki społecznej.
Alicja Maszk – pedagog szkolny i doradca zawodowy w szkole podstawowej w Gdańsku. Od lipca 2024 roku wspiera działania Fundacji Katalyst Education współtworząc Mapę Karier jako doradca zawodowy. Przez kilka lat aktywnie działała na rzecz trójmiejskiej Fundacji Cudów Szafa, koordynując i realizując projekty odpowiadające na potrzeby lokalnej społeczności (zajęcia kreatywne dla najmłodszych, wsparcie w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, dom sąsiedzki).
Inne artykuły, które mogą Ci się spodobać:
- Mapa Karier - gdzie można z nią dojść i jak się po niej poruszać?
- WSDZ– jak zaplanować i ewaluować doradztwo zawodowe w szkole?