Mapa Karier v 4.0.0

WSDZ– jak zaplanować i ewaluować doradztwo zawodowe w szkole

Autor: Zespół Mapy Karier; Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023

Jak napisać Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego? Kiedy go przygotować? Czym WSDZ różni się od programu doradztwa zawodowego w szkole, a czym od programu realizacji doradztwa w klasach VII i VIII? Skąd czerpać materiały do treści doradczych w klasach I-III? Nasz webinar pomoże Ci opracować WSDZ i zaplanować ewaluację doradztwa zawodowego w trakcie roku szkolnego.

picture

Przepisy dotyczące WSDZ

Podstawowym aktem prawnym regulującym organizację doradztwa zawodowego w szkole jest Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. 2019 poz. 325). Zgodnie z zapisami § 4 Rozporządzenia:

„Na każdy rok szkolny w szkole opracowuje się program realizacji doradztwa zawodowego, uwzględniający wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego.”

Także w § 4 znajdziecie informację, że za przygotowanie programu odpowiada „doradca zawodowy albo inny nauczyciel lub nauczyciele odpowiedzialni za realizację doradztwa zawodowego w szkole, wyznaczeni przez dyrektora szkoły.”

Wielu z Was zastanawia się, do kiedy należy przygotować dokumenty. Rozporządzenie MEN reguluje także datę, do której program doradztwa zawodowego powinien zostać zaakceptowany: „Dyrektor szkoły, w terminie do dnia 30 września każdego roku szkolnego, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, zatwierdza program”(§ 4. ust. 4 Rozporządzenia).

Jak przygotować WSDZ?

Jak zatem przełożyć wytyczne Rozporządzenia na szkolną rzeczywistość i gdzie szukać dobrych praktyk? Podczas webinaru Czas na WSDZ – jak zaplanować i ewaluować doradztwo zawodowe prof. UAM dr hab. Małgorzata Rosalska, pedagog i doradca zawodowy w Szkole Podstawowej nr 25 w Poznaniu, wyjaśniła różnice pomiędzy dokumentami, za które odpowiedzialny jest szkolny koordynator doradztwa zawodowego, oraz podzieliła się praktycznymi wskazówkami przydatnymi przy ich tworzeniu. 

Zachęcamy Cię do obejrzenia całego nagrania, a poniżej prezentujemy spis dobrych praktyk, na które powołuje się prowadząca. 

Dobre praktyki

Szukasz pomysłów na wzbogacenie WSDZ-u i programu realizacji doradztwa zawodowego? 

Masz pytania dotyczące webinaru? A może chcesz podzielić się doświadczeniem z tworzenia WSDZ i programu doradztwa zawodowego w Twojej szkole? Napisz do nas: kontakt@mapakarier.org 



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.