Mapa Karier v 4.0.0

Zagrajmy – 5 sprawdzonych gier i zabaw na doradztwo zawodowe

Autor: Klaudia Stano; Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024

Szukasz sposobów na zainteresowanie uczniów światem zawodów i rynkiem pracy? Zastanawiasz się, jak skłonić młodych ludzi do karierowych refleksji? Wypróbuj nasze gry i zabawy aktywizujące. We wpisie znajdziesz propozycje dla uczniów w różnym wieku (od edukacji wczesnoszkolnej do matury).

picture

Proszę pani, kiedy znów zagramy w tę grę?

Prowadząc standardowe zajęcia trudno wywołać u uczniów podobną reakcję. Jeśli jednak zaproponujesz ciekawą grę, spodziewaj się pytań o powtórkę.

I chociaż gry i zabawy nie powinny stanowić filaru zajęć doradztwa zawodowego, mogą być angażującym wprowadzeniem do poważnych tematów lub ich dopełnieniem.

Gry uczą poprzez zabawę, integrują klasę, wywołują emocje i refleksje. Wzbudzają ciekawość, a ta jest pierwszym krokiem do zdobywania wiedzy.

W tym artykule poznasz 5 gier przygotowanych przez Mapę Karier, które warto wykorzystać na zajęciach doradztwa zawodowego, ale również godzinie wychowawczej lub zastępstwie.

Zanim przejdziemy do omówienia gier, chcemy dać jedno ważne zastrzeżenie: Podczas zajęć doradztwa zawodowego zabawa nie powinna być celem samym w sobie (chyba że realizujesz lekcję integracyjną lub zapoznawczą). Każda przeprowadzona z uczniami gra powinna być obudowana metodycznie, omówiona i skoncentrowana na realizacji założonego przez Ciebie celu lekcji.

Gry w doradztwie zawodowym – 5 propozycji

1. Zgadnij zawód!

Jak opisać zawód, nie używając słów, które jako pierwsze przychodzą na myśl? „Zgadnij zawód!” to gra, która pobudzi wyobraźnię Twoich uczniów i pozwoli im poznać nowe branże.

Dla kogo? VI-VIII klasa szkoły podstawowej, szkoła ponadpodstawowa

Wytnij karteczki z załącznika, przygotuj stoper i otwórz się na dobrą zabawę:

pictureDokładny opis gry znajdziesz w pomyśle na lekcję "Zgadnij zawód!">>

2. Wymień trzy

Udzielenie trzech odpowiedzi na jedno pytanie, w dodatku pod presją czasu, nie jest proste. „Wymień trzy” to jednak bardzo edukacyjna i wciągająca zabawa, dzięki której  sprawdzisz wiedzę uczniów i zapoczątkujesz wartościowe w klasie.

Dla kogo? VI-VIII klasa szkoły podstawowej, szkoła ponadpodstawowa

Wariant 1: Wymień trzy zawody

Uczniowie wskazują trzy ścieżki kariery, które spełniają określone kryteria, np.:

  • są związane z jedzeniem,
  • pracują w muzeum,
  • wykorzystują znajomość chemii w codziennej pracy.

Polecenia do wydrukowania pobierzesz tutaj lub klikając w poniższą grafikę:

picture

Polecenia do gry w wersji online znajdziesz również na platformie Wordwall (skorzystaj z tej opcji, jeśli nie chcesz drukować materiałów).

picture

Wariant 2: Wymień trzy

Tym razem uczniowie udzielają trzech odpowiedzi na ogólne pytania związane z rynkiem pracy i edukacji i wymieniają np.:

  • trzy cechy dobrego szefa,
  • trzy kompetencje miękkie przydatne w każdym zawodzie,
  • trzy osoby, które mogą im pomóc w wyborze szkoły.

Karteczki do wycięcia znajdziesz tutaj:

picture

Polecenia w interaktywnej wersji znajdziesz tutaj.

pictureScenariusz gry (w obydwu wariantach) jest dostępny w pomyśle na lekcję "Wymień trzy zawody"

3. Gra karciana net.WORK

Jak przybliżyć uczniom różnorodne ścieżki kariery i pobudzić ich do karierowych refleksji, a jednocześnie realizować treści zgodne z Rozporządzeniem o doradztwie zawodowym

Zagraj z uczniami w net.WORK, zawodoznawczą grę karcianą Mapy Karier, którą możesz wykorzystać na kilkanaście sposobów (realizując różne cele dydaktyczne) i dostosować do wieku uczniów. net.WORK zaprojektowaliśmy z myślą o uczniach od 7 do 19 lat.

Grę możesz kupić w sklepie naszej fundacji, np. korzystając ze szkolnego budżetu na pomoce dydaktyczne. 

Jak wygląda gra?

W skład net.WORK wchodzi 300 kart zawodów podzielonych na trzy poziomy trudności (w oddzielnych opakowaniach): 

gra doradztwo zawodowe - rynek pracy - Mapa Karier

Na każdej karcie zawodu znajdziesz:

  • nazwy ścieżek kariery w wersji męskiej i żeńskiej,
  • rysunki zawodów,
  • QR kody, które przenoszą do pogłębionych opisów zawodów w Mapie Karier.
karty doradztwo zawodowe - mapa karier

W zestawie znajdziesz również instrukcję z opisem 17 wariantów gry (możesz wymyślić również własne warianty):

zawdoznawcza gra karciana net.WORK - instrukcja - doradztwo zawodowe

Jak grać w net.WORK?

Dowolnie – ogranicza Cię tylko wyobraźnia (i cel lekcji :-)). Przykładowe warianty:

  • uczniowie układają w grupach ścieżki kariery w kolejności według długości nauki, wielkości zarobków, preferencji,
  • uczniowie grają w „zawodowe domino” i do karty leżącej na stole dokładają kolejną, mającą coś wspólnego z poprzednią (kompetencje, branża, środowisko pracy itd.),
  • uczniowie szukają możliwości współpracy między dwoma wylosowanymi zawodami.

Poznaj opinie nauczycieli, którzy wykorzystują net.WORK na co dzień:

  • Gra jest bardzo ciekawa i wciągająca. Lekcja mija nie wiadomo kiedy. Fantastyczna gra wprowadzająca w świat zawodów. Mimo świetnych przykładów w instrukcji można ją wciąż modyfikować. Gra jest pomocna przy wyborze przyszłej szkoły. – Aneta Kąsiel, doradczyni zawodowa i kierownik szkolenia praktycznego w zespole szkół w Świebodzicach 
  • Jesteśmy w stanie jednym narzędziem pracować w czterech obowiązkowych obszarach doradztwa zawodowego, czyli poznawanie własnych zasobów, świat zawodów i rynek pracy, rynek edukacyjny i uczenie się przez całe życie oraz planowanie własnego rozwoju i podejmowanie decyzji edukacyjno-zawodowych. Karty są bardzo uniwersalne. Uczniowie oceniali pozytywnie zajęcia, a w trakcie pracy w parach i grupach pojawiało się dużo zaciekawienia i emocji. Feminatywy i kody QR to coś, na co uczniowie zwracali uwagę i chętnie dyskutowali o tym w kontekście zmian w otaczającym nas świecie. – Katarzyna Abramowicz, doradczyni zawodowa w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Gdyni, koordynatorka Gdyńskiej Sieci Doradców Zawodowych
Kup grę net.WORK dla Twojej szkoły w sklepie naszej fundacji >>

4. Kto to powiedział?

Czy na podstawie kilku zdań Twoi uczniowie będą w stanie odgadnąć, o jaki zawód chodzi? Poznajcie nowe zawody poprzez zabawę.

Dla kogo? klasy I-VIII szkoły podstawowej

Opcja 1: Skorzystaj z interaktywnej wersji ćwiczenia:

picture

Opcja 2: Wytnij przed zajęciami fragmenty opisów zawodów (jest ich aż 36):

picturePełen opis gry znajdziesz w pomyśle na lekcję „Kto to powiedział?” >>

5. Kalambury zawodowe

Mowa ciała, rysowanie na tablicy lub słowne opisywanie – jaki wariant kalamburów wybiorą Twoi uczniowie? Zdobywajcie punkty, poszerzając jednocześnie wiedzę o świecie zawodów. 

Dla kogo? klasy I-VIII szkoły podstawowej

Dokładną instrukcję gry znajdziesz we wpisie: „Gra: Zawodowe kalambury” >>kalambury - doradztwo zawodowe - gra - mapa karier

Gry na zajęciach doradztwa zawodowego – podsumowanie

Pamiętaj, aby po każdej grze podsumować z uczniami rozgrywkę. Nawiąż do wyzwań i pytań, które pojawiły się w czasie rozgrywek. Warto omówić efekty zabawy, ale również wątpliwości i refleksje, które pojawiły się w trakcie.

Mamy nadzieję, że gry Mapy Karier spełnią oczekiwania zarówno Twoje, jak i Twoich uczniów. Jeśli chcesz  podzielić się z nami wrażeniami po rozgrywkach z młodzieżą lub zaproponować inne zabawy, napisz do nas: kontakt@mapakarier.org

Gry, które opisaliśmy w artykule, sprawdzą się też na godzinie wychowawczej, wycieczce czy zastępstwie. Jeśli podobają Ci się nasze propozycje, prześlij ten artykuł innemu nauczycielowi.


 Artykuły na blogu, które mogą Ci się spodobać:



Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.