Zdjęcie zawodu
W. męska

Operatorka linii produkcyjnej

Obsługuję zautomatyzowaną linię produkcyjną, czyli zestaw maszyn ustawionych w zaprogramowanej kolejności tak, by wykonywały kolejne etapy produkcji.

Operatorka linii produkcyjnej

Obsługuję zautomatyzowaną linię produkcyjną, czyli zestaw maszyn ustawionych w zaprogramowanej kolejności tak, by wykonywały kolejne etapy produkcji.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy maszyny połączone w zautomatyzowane linie produkcyjne działają sprawnie, a ewentualne awarie są szybko usuwane. Mam bezpośredni wpływ na niezawodność i wydajność tych maszyn, na bezpieczeństwo pracowników, którzy je obsługują oraz na jakość gotowych wyrobów.

Czym się zajmuję?

Obsługuję zautomatyzowaną linię produkcyjną. To zestaw maszyn ustawionych w zaprogramowanej kolejności tak, by wykonywały kolejne etapy produkcji. Np. składały z części samochody, sprzęt AGD, czy meble, wytwarzały i pakowały ciastka, chipsy albo inne produkty spożywcze, konfekcjonowały kosmetyki, leki. Niektóre z takich linii są zautomatyzowane w pełni, to znaczy, że po załadowaniu do pierwszej maszyny odpowiednich komponentów, z ostatniej odbieramy już gotowy produkt dodatkowo zapakowany do transportu. Inne zajmują się tylko pewnymi etapami produkcji, a pomiędzy nimi wciąż muszą działać ludzie.


Dzięki automatyzacji produkcji można wytwarzać więcej i szybciej, niż gdyby każdą z czynności musieli wykonywać ręcznie pracownicy. Nowoczesne maszyny są w stanie precyzyjnie wykonywać nawet bardzo skomplikowane czynności, a przy tym nie męczą się, nie chorują i nie biorą urlopów. Na czym polegają moje obowiązki? Żeby maszyny dobrze \"pracowały\" muszą być w pełni sprawne, dlatego pracę każdego dnia zaczynam od sprawdzenia stanu technicznego całej linii: wszystkich maszyn, taśm montażowych oraz układów zasilania i sterowania.
Przyglądam się pracy każdego urządzenia, szukam ewentualnych nieprawidłowości w ich działaniu i odpowiednio reguluję ich pracę. Jeśli zauważę poważne usterki, muszę zgłosić je zespołowi technicznemu, zajmującemu się naprawą urządzeń pracujących na danej linii produkcyjnej. Drobne awarie mogę usunąć sama. Zagrożeniem dla ciągłości produkcji są nie tylko uszkodzenia maszyn, ale także błędy w ich pracy, np. maszyna przykręcająca konkretną śrubkę może robić to zbyt powoli albo niedokładnie. Taki błąd może być przyczyną awarii gotowych produktów, dlatego tak ważne jest, żebym potrafiła szybko zauważyć i usunąć takie błędy, np. zmieniając ustawienia na pulpitach sterowniczych.
Za każdym razem, kiedy mamy zacząć wytwarzać coś nowego, muszę odpowiednio przeprogramować maszyny i sprawdzić, czy cała linia działa poprawnie. Oprócz tego sprawdzam jakość gotowych produktów, które zjeżdżają z taśmy produkcyjnej i oceniam, czy ich parametry zgadzają się z dokumentacją techniczną. Sprawdzam też, czy w magazynie znajduje się odpowiednia ilość materiałów potrzebnych do zapewnienia ciągłej pracy linii produkcyjnej.


Co powinnam umieć? 

Muszę bardzo dobrze znać się na budowie i działaniu obsługiwanych maszyn, potrafić czytać schematy ich budowy oraz posługiwać się narzędziami i sprzętem do naprawy: nieobce są mi wszelkiego typu śrubokręty, wkrętarki, młotki, lutownice.


Muszę znać się na budowie i działaniu układów elektrycznych, hydraulicznych, np. układach smarowania, ciśnienia, wprawiających w ruch maszyny wchodzące w skład zautomatyzowanej linii produkcyjnej oraz na układach sterowania ich pracą.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • opanowanie,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z różnych branż, np. spożywczej, motoryzacyjnej, elektrycznej, farmaceutycznej.


Zobacz, kto zatrudnia przedstawicieli tego zawodu


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.