Zdjęcie zawodu
W. męska

Analityczka systemowa

Oceniam, jakie procesy w firmach moich klientów mogą być zautomatyzowane przy użyciu sprzętu komputerowego.

Analityczka systemowa

Oceniam, jakie procesy w firmach moich klientów mogą być zautomatyzowane przy użyciu sprzętu komputerowego.


WERSJA męska

Dlaczego lubię ten zawód?

Usprawniam działanie firm i instytucji. Dzięki temu mogą zaoszczędzić pieniądze i czas. W naszym coraz bardziej skomputeryzowanym świecie to poszukiwana i dobrze wynagradzana praca.

Czym się zajmuję?

Moim zadaniem jest ułatwianie pracy innym. Analizuję, co w danej firmie może podlegać automatyzacji – czyli myślę, jak wykorzystać komputery do różnych procesów. Zakres i czas mojej pracy są ściśle określone przez klienta, który zlecił mi zadanie i którego oczekiwania muszę spełnić. Pracę rozpoczynam od zebrania dokumentacji i analizy, które obszary wymagają usprawnienia. Badam, jakie elementy systemu teleinformatycznego można zmienić, ulepszyć lub zmodernizować. Podczas tworzenia nowych rozwiązań konsultuję się z wieloma specjalistami takimi jak informatycy, projektanci oraz technicy. 


Następnie przedstawiam gotowy projekt klientowi. Ustalam, jakie funkcje ma spełniać system teleinformatyczny w danej firmie, jak ma się zachowywać w określonych sytuacjach, jakie funkcje ma oferować użytkownikom, oraz z jakimi przepisami prawa musi być zgodny, np. z tymi dotyczącymi ochrony danych osobowych, tajności i prywatności. Jeżeli nie ma zastrzeżeń do wykorzystanych rozwiązań, przechodzę do fazy wdrożenia. Do moich zadań należy również przeszkolenie pracowników klienta, którzy będą pracować z systemem teleinformatycznym, a także zapewnienie wsparcia technicznego w razie awarii.


Co powinnam umieć? 

Muszę znać się na programowaniu oraz umieć rozwiązywać problemy informatyczne, aby móc dobrze wykonywać swoje zadania zawodowe. Muszę znać matematykę, ponieważ w pracy często dokonuję skomplikowanych obliczeń i optymalizacji. 


Muszę znać język angielski, ponieważ obsługiwane przeze mnie programy mają interfejs w tym języku. Również większość materiałów i kursów dostępna jest po angielsku. Dodatkowo często pracuję dla zagranicznych klientów. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • dobra pamięć,
  • umiejętność logicznego rozumowania,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • kreatywność,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • odpowiedzialność,
  • cierpliwość,
  • sumienność,
  • systematyczność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się tworzeniem oprogramowania lub oferujących innym firmom kompleksowe usługi IT, czyli: doradzanie w kwestii zakupu odpowiedniego sprzętu, szkolenie informatyczne pracowników, serwis urządzeń komputerowych, tworzenie i prowadzenie stron internetowych, administracja sieci komputerowych. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.