ZAWÓD REGULOWANYZdjęcie zawodu
W. żeńska

Maszynista kolei linowych

Obsługuję wyciągi narciarskie i kolejki linowe.

Maszynista kolei linowych

Obsługuję wyciągi narciarskie i kolejki linowe.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy kolejki linowe, wyciągi narciarskie i zjeżdżalnie grawitacyjne sprawnie działają, zapewniając dobrą rozrywkę ich pasażerom. Dbam też o bezpieczeństwo wszystkich osób, które korzystają z urządzeń będących pod moją opieką.

Czym się zajmuję?

Jeśli lubisz zjeżdżać na nartach, to z pewnością nie raz spotkałeś któregoś z nas. Czym się zajmuję? Obsługuję maszyny wprawiające w ruch wagoniki kolei linowej, krzesełka wyciągu narciarskiego albo wózki zjeżdżalni grawitacyjnej. Odpowiadam za uruchamianie i wyłączanie urządzeń o ustalonych porach, zgodnie z harmonogramem działania wyciągu, kolejki, czy zjeżdżalni grawitacyjnej i dbam o to, żeby ruch wagoników, krzesełek, orczyków lub wózków przebiegał płynnie. Na bieżąco dbam o obsługiwane maszyny, żeby zapewnić im sprawne działanie, przeprowadzam próby układów hamowania oraz napędu, sprawdzam też stan techniczny lin.


Kontroluję także, czy wyłączniki dojazdowe, stacyjne i końcowe oraz inne urządzenia, np. blokady prędkości, działają tak, jak powinny. Sprawdzam, jak pojazdy przechodzą przez podpory podtrzymujące, czy robią to płynnie, przez stację początkową oraz końcową. Wymieniam na nowe zepsute elementy obwodów napędowych, elektrycznych, sygnalizacyjnych i oświetleniowych. Montuję skrzynie przekładni w urządzeniach przewojowych, to urządzenia znajdujące się na stacji przeciwległej do napędu, służące do zmiany kierunku ruchu liny, oraz układy napędowe kolejki, wyciągu.
Przeprowadzam próby działania obwodów elektrycznych w wagonikach i w sterowniach. Reguluję działanie wszystkich obsługiwanych urządzeń oraz lokalizuję i usuwam zauważone usterki - mimo najlepszych chęci maszynom zdarzają się awarie. Zajmuję się też splataniem, wiązaniem i łączeniem lin nośnych, mocujących i pomocniczych oraz regulacją ich naciągu i zwisu, czyli dbam, by zapewniały płynny ruch wagoników a jednocześnie nie były zbyt naciągnięte, bo to skraca ich żywotność i może zwiększać ryzyko zerwania.


Co powinienem umieć?

Żeby dobrze wykonywać swoją pracę muszę umieć czytać schematy instalacji elektrycznych, przeprowadzać pomiary parametrów tych instalacji używając do tego odpowiednich mierników, testerów, lokalizatorów, czytać tabliczki znamionowe maszyn elektrycznych, rozpoznawać układy sterowania i zasilania różnych urządzeń, montować elementy i podzespoły tych układów, lokalizować usterki na podstawie wyników pomiarów i testów oraz opisu objawów, wymieniać uszkodzone części na nowe, przeprowadzać próby działania maszyn i urządzeń elektrycznych po ich konserwacji.


Muszę wiedzieć, jak dbać o właściwą eksploatację urządzeń i instalacji elektrycznych, znać wpływ parametrów przewodów na pracę instalacji, np. im grubszy przewód, tym większą moc mogą mieć odbiorniki prądu, które zasila, oraz potrafić dobierać właściwe części zamienne maszyn i urządzeń elektrycznych. Tę wiedzę i umiejętności zapewnia mi średnie wykształcenie techniczne.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?

  • dokładność,
  • sumienność,
  • odpowiedzialność,
  • spostrzegawczość,
  • umiejętność pracy pod presją czasu.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę pracować na stokach narciarskich wyposażonych w wyciągi, w stacjach kolei linowej lub obsługiwać zjeżdżalnie grawitacyjne.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.