Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Strażnik leśny

Patroluję las, ścigam złodziei drewna i kłusowników.

Strażnik leśny

Patroluję las, ścigam złodziei drewna i kłusowników.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo dbając o las i jego mieszkańców pomagam zachować piękno naszej polskiej fauny i flory dla przyszłych pokoleń. Dzięki mnie drewno jest pozyskiwane legalnie i z miejsc, które zostały przeznaczone do wyrębu, a nie wycinane na dziko ze szkodą dla leśnego ekosystemu. Las to dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt, oraz miejsce, w którym każdy z nas może odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć na łonie natury.

Czym się zajmuję?

Patroluję las i pilnuję, żeby go nie niszczono. Łapię złodziei drewna, wandali, którzy niszczą lub kradną drogowskazy, szlabany, paśniki albo rozjeżdżają las motocyklami i quadami. Zwalczam kłusownictwo: nielegalne polowanie na zwierzęta, zastawianie sideł w lesie, ale także wyrzucanie w lesie śmieci, wycinanie lub wykopywanie leśnych krzewów, zanieczyszczanie wody, biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami, niszczenie ptasich gniazd i lęgowisk, wjazd samochodem pomimo zakazu, puszczanie psa luzem, spowodowanie zagrożenia pożarowego, np. poprzez pozostawianie w lesie butelek i innych szklanych przedmiotów, które mogą zadziałać jak soczewka.


Jeśli podczas patrolu spotkam osoby, które podejrzanie się zachowują lub łamią prawo, np. kradnąc drzewo z lasu, mogę je wylegitymować oraz skontrolować pojazdy, którymi jadą, aby sprawdzić, czy są w nich np. nielegalnie upolowane zwierzęta. Na osoby, które popełniły pomniejsze wykroczenia, nakładam grzywny, lub prowadzę postępowanie przed Sądem Grodzkim, występuję przed sądem także jako oskarżyciel publiczny.
W przypadku kradzieży drewna prowadzę dochodzenia mające ustalić sprawców przestępstwa i wnoszę przeciwko nim oskarżenie do sądu. Kontroluję też przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą lub przetwarzaniem drewna, np. tartaki, aby sprawdzić, czy posiadają drewno z legalnych źródeł. Czasem osoby złapane na gorącym uczynku usiłują uciec z miejsca przestępstwa, wtedy ścigam je i w razie potrzeby obezwładniam.


Co powinienem umieć? 

Muszę wiedzieć, jak przeprowadzać patrole terenu, który mi powierzono, na co zwracać szczególną uwagę, jakie ślady w lesie wskazują na kradzież drewna, działania kłusowników albo wandalizm. Muszę znać zasady legitymowania podejrzanych i kontrolowania pojazdów oraz wiedzieć, za co i w jakiej wysokości mogę wypisać mandat.


Muszę też znać się na gatunkach leśnych drzew, krzewów i innych roślin oraz mieszkających tam zwierząt i umieć je rozpoznawać. Muszę znać przepisy określające moje obowiązki i uprawnienia, znać prawo łowieckie i sposoby zwalczania kłusownictwa, przepisy dotyczące ochrony przyrody i udostępniania lasu, sposoby określania wartości wyrządzanych szkód, zasady prowadzenia postępowania w sprawach zaginięcia drewna z lasu państwowego, sposoby prowadzenia spraw o wykroczenie.
Muszę potrafić zabezpieczać ślady znalezione na miejscu np. nielegalnego wyrębu drzew albo niszczenia terenu przez quadowców, w tym także materiał wykorzystywany do badań DNA. Dzięki tej wiedzy ślady można potem wykorzystać jako dowody w postępowaniu karnym przeciwko sprawcom konkretnego przestępstwa. Muszę umieć korzystać z broni, jaką posługują się Strażnicy Leśni, odbyć szkolenie strzeleckie i zdać egzamin umożliwiający mi pracę z bronią.
Muszę nauczyć się skutecznych metod samoobrony i obezwładniania napastnika, ponieważ w pracy mogę mieć do czynienia z agresywnymi osobami złapanymi na gorącym uczynku, muszę też potrafić udzielać pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, np. gdy podczas patrolu trafię w lesie na osobę, która np. wpadła we wnyki.
Nieodzowne jest też prawo jazdy, bo często mam do spatrolowania bardzo duży obszar, albo muszę szybko dotrzeć w określone miejsce, żeby np. sprawdzić, czy nie doszło do zaprószenia ognia.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • odpowiedzialność,
  • spostrzegawczość,
  • dociekliwość,
  • cierpliwość,
  • opanowanie,
  • szybki refleks,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji,
  • umiejętność pracy w grupie.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w Lasach Państwowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.