Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista chłodnictwa

Montuję urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne.

Specjalista chłodnictwa

Montuję urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Branża klimatyzacyjna dynamicznie się rozwija, ponieważ coraz więcej firm i osób prywatnych chce, żeby w biurach, halach produkcyjnych, domach panowała komfortowa temperatura i wilgotności powietrza. Urządzenia chłodnicze zapewniają natomiast idealne warunki do przechowywania i transportu różnych produktów spożywczych. Dzięki mojej pracy klienci są pewni, że instalacje oraz urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne są dobrze zamontowane, sprawnie działają, a ewentualne awarie zostaną szybko usunięte.

Czym się zajmuję?

Instaluję i uruchamiam różnego rodzaju urządzenia chłodnicze, konserwuję je, usuwam awarie i oceniam czy pracują tak, jak powinny. Montuję i podłączam do prądu urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne, takie jak: komory chłodnicze i mroźne, klimatyzatory, parowniki i chłodnice powietrza, oraz elementy tych maszyn, np. parowniki, skraplacze, agregaty, sprężarki, termostaty. Pokrywam je materiałami izolacyjnymi, są to izolacje termiczne, przeciwwilgociowe, akustyczne i przeciwdrganiowe. 


Instaluję też silniki, układy pneumatyczne i hydrauliczne, dzięki którym wszystkie urządzenia sprawnie działają, oraz przewody, którymi schłodzone powietrze jest transportowane do pomieszczeń, a ciepłe jest odprowadzane na zewnątrz budynku. Kiedy wszystkie elementy są już zamontowane, sprawdzam, czy są solidnie połączone ze sobą i przymocowane do ścian budynku, zabezpieczam je przed korozją i napełniam instalacje odpowiednim czynnikiem chłodniczym, czyli substancją, która wrząc w niskiej temperaturze i pod niskim ciśnieniem pobiera ciepło z otoczenia, a oddaje je podczas skraplania w wyższej temperaturze i pod wyższym ciśnieniem. Istnieją różne rodzaje chłodziw, jedne szkodliwe dla środowiska, np. freon, inne - bardziej ekologiczne, np. powietrze, amoniak. Każdą instalację, którą zamontowałem, co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy działa tak, jak powinna – to też należy do moich obowiązków. Oprócz tego zajmuję się ustalaniem przyczyn awarii i ich usuwaniem.


Co powinienem umieć?

Muszę znać aktualne przepisy polskiego i europejskiego prawa określające, jakie czynniki chłodnicze można stosować, a których nie wolno używać w urządzeniach chłodniczych i klimatyzacyjnych. 


Muszę wiedzieć, z jakich materiałów są wykonane części maszyn i urządzeń chłodniczych oraz jak chronić je przed korozją, znać termodynamikę, czyli wiedzieć, jak działają absorpcyjne obiegi chłodnicze, czyli obiegi, w których używa się dwóch płynów o różnych temperaturach wrzenia, ten, który wrze w wyższej, pobiera ciepło z otoczenia, a drugi działa jako chłodziwo, oraz wymienniki ciepła i jakie są ich rodzaje. Muszę wiedzieć, jaką temperaturę i ciśnienie należy zapewnić w instalacji chłodniczej, w której wykorzystuje się konkretny rodzaj chłodziwa. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • umiejętność pracy w zespole,
  • odporność na stres,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • samodzielność,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • rzetelność,
  • dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • gotowość do pracy w szybkim tempie.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się produkcją, serwisem i naprawą instalacji oraz urządzeń klimatyzacyjnych, chłodniczych i pomp ciepła, w przedsiębiorstwach i instytucjach wykorzystujących te urządzenia, w firmach z branży elektrycznej. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.