Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Spawacz

Łączę metodą spawania elementy wykonane z różnych metali.

Spawacz

Łączę metodą spawania elementy wykonane z różnych metali.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Łączenie elementów poprzez spawanie wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu. Dzięki mojej pracy powstają różne konstrukcje i przedmioty wykonane ze stali, metalu, aluminium, tworzyw sztucznych, takie jak kotły, zbiorniki ciśnieniowe, mosty, kadłuby statków. Naprawiam też pęknięte zderzaki samochodowe i spawam rury.

Czym się zajmuję?

To trochę zależy od tego, jaką specjalność sobie wybiorę. Jako spawacz ręczny gazowy łączę elementy zrobione ze stali, żeliwa i metali nieżelaznych, takich jak miedź, cynk, ołów, mosiądz, brąz, cyna, aluminium, używając palnika gazowego, najczęściej acetylenowo-tlenowego. Spawając łukiem elektrycznym, łączę elementy metalowe przy użyciu elektrody, która nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Ta metoda wykorzystywana jest zwłaszcza do łączenia bardzo grubych blach.


Pracując jako spawacz elektryczny metodą MAG, używam do spawania elektrody topliwej w osłonie gazów aktywnych, takich jak dwutlenek węgla lub mieszanina tego gazu z argonem. Z jej pomocą łączę ze sobą elementy wykonane z aluminium, miedzi i innych metali nieżelaznych. Używając metody MIG też spawam elektrodą topliwą, ale w osłonie gazów obojętnych, takich jak hel lub argon. Łączę tak elementy wykonane ze stali konstrukcyjnych. Spawając metodą MIG/MAG używam półautomatu spawalniczego – migomatu.
Niezależnie od metody spawania za każdym razem muszę zacząć od czytania dokumentacji technicznej konstrukcji lub elementów, które będę spawać, potem przygotowuję powierzchnię oczyszczając ją z rdzy oraz innych zanieczyszczeń, ścinam ukośnie krawędzie elementów, ustalam, jak powinny być ustawione względem siebie i mocuję je, żeby nie przesuwały się w trakcie spawania. Po zakończeniu pracy sprawdzam, czy spawy są solidne i dobrze wykonane.
Moja praca jest niebezpieczna. Często pracuję na wysokości, na nieukończonych albo tymczasowych konstrukcjach, spawając np. przęsła budowanego mostu, pod wodą. naprawiając konstrukcje statków albo platform wiertniczych, albo w małych, zamkniętych pomieszczeniach, w niewygodnej pozycji, używam niebezpiecznych gazów, jestem narażony na działanie bardzo wysokich temperatur, wilgoci, zmiennych ciśnień, oświetlenia, które może uszkodzić wzrok. Podczas pracy muszę więc używać odzieży ochronnej – fartuchów, okularów, rękawic, przyłbic, tarczy.


Co powinienem umieć? 

Muszę znać fizykę, żeby wiedzieć, w jakiej temperaturze topią się różne materiały, które spawam, w jakich proporcjach mieszać ze sobą tlen/powietrze i gaz spawalniczy, jakie ciśnienie powinny mieć gazy używane do spalania. Powinienem też umieć obsługiwać elektrody łukowe.


Muszę potrafić obsługiwać spawarki różnego typu, palniki acetylenowo-tlenowe, butle z gazami technicznymi, migomaty, przecinarki plazmowe oraz umieć posługiwać się rysunkiem technicznym.
Muszę znać się na właściwościach gazów używanych do spawania, wiedzieć jakie materiały można łączyć przy ich użyciu oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo podczas pracy.


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • cierpliwość,
  • odporność na stres,
  • sumienność,
  • opanowanie,
  • dokładność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach z branży budowlanej, w przemyśle stoczniowym, w rozmaitych zakładach produkcyjnych, itp.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.