Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Specjalista rybactwa śródlądowego

Organizuję i nadzoruję wszystkie prace związane z hodowlą i połowem ryb słodkowodnych, które żyją w jeziorach, stawach, rzekach, gospodarstwach hodowli ryb.

Specjalista rybactwa śródlądowego

Organizuję i nadzoruję wszystkie prace związane z hodowlą i połowem ryb słodkowodnych, które żyją w jeziorach, stawach, rzekach, gospodarstwach hodowli ryb.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Dzięki mojej pracy ryby, które trafiają potem na nasze stoły, są hodowane w dobrych warunkach, ich mięso jest bogate w wartościowe składniki, a klienci kupujący je w sklepach są pewni, że sięgając po filety czy dzwonka kupują towar najwyższej jakości.

Czym się zajmuję?

Organizuję i nadzoruję wszystkie prace związane z hodowlą i połowem ryb słodkowodnych, które żyją w jeziorach, stawach, rzekach, gospodarstwach hodowli ryb. Ustalam stan zarybienia, czyli decyduję, ile ryb z konkretnego gatunku może znajdować się w zbiorniku wodnym, aby miały dobre warunki do życia: dostateczną ilość miejsca, pożywienia. Pobieram próbki wody i badam ją, aby sprawdzić, czy nie zawiera zanieczyszczeń, które mogłyby zaszkodzić rybom i czy jest w niej wystarczająca ilość tlenu. Opracowuję skład pasz, którymi karmi się ryby, dostosowując go do potrzeb konkretnego gatunku i określam, ile należy ich podawać rybom, aby te zdrowo rosły. Decyduję o tym, kiedy, ile i jakie ryby można odławiać, a także organizuję połowy i sam w nich uczestniczę. Sprawdzam, czy urządzenia wodne, takie jak stawy rybne, groble, filtry do wody, śluzy, i narzędzia używane do połowu oraz hodowli ryb, np. sieci, podbieraki, łodzie rybackie, sortownice, są w dobrym stanie. Oceniam stan zdrowia ryb hodowlanych, głównie na podstawie ich wyglądu i zachowania, oraz zajmuję się zwalczaniem chorób, na które zapadają. 


Moje obowiązki różnią się w zależności od stanowiska, na którym pracuję. Jako mistrz rybacki lub brygadzista jestem odpowiedzialny za połów ryb w jeziorze, utrzymanie sprzętu rybackiego w dobrym stanie i przydzielanie poszczególnych czynności konkretnym rybakom. Pracując na stanowisku ichtiologa odpowiadam za pracę zakładu hodowli ryb. Dbam o utrzymanie profilu produkcji, czyli pilnuję, żeby w zbiorniku hodowlanym było jak najwięcej tych ryb, na których nam zależy. W zależności od wielkości stawów, rodzaju hodowli, np. w obiegu zamkniętym, gdzie woda, w której żyją ryby jest filtrowana i napowietrzana, lub z dostępem do świeżej wody z rzeki albo jeziora, taki profil może się różnić. Hodowcy mogą nastawiać się np. na karpie, sumy, jesiotry, okonie, szczupaki, czy pstrągi. 
Organizuję też przetwarzanie odłowionych ryb: filetowanie, patroszenie, zagospodarowanie resztek, ich przechowywanie i transport do hurtowni, sklepów i innych odbiorców. Planuję tarła, czyli zapewniam przeznaczonym do rozrodu rybom optymalne warunki, aby uzyskać narybek, i zarybianie stawów, czyli wpuszczanie do nich narybku, w których młode ryby będą rosnąć. Dbam również o to, żeby ryby miały gdzie bezpiecznie spędzić zimę. Jeśli jestem zatrudniony w wylęgarni, zajmuję się selekcją samic i samców ryb i wybieram do rozmnażania najzdrowsze osobniki, a potem pozyskuję ikrę, czyli zapłodnione rybie jajeczka. 


Co powinienem umieć? 

Muszę znać przepisy prawa regulujące zasady prowadzenia gospodarstw hodowli ryb oraz określające terminy, w których można łowić ryby na wodach śródlądowych, a także typy i tonaż jednostek dopuszczanych do pływania po tych wodach, np. łodzi rybackich. 


Muszę potrafić badać jakość wody – jej zasolenie, odczyn, czyli pH, sprawdzać, czy nie zawiera zanieczyszczeń, które mogłyby zaszkodzić rybom, czy jest w niej wystarczająca ilość tlenu. Muszę też wiedzieć, jakie składniki powinny znaleźć się w paszach i jak najlepiej dostosować je do potrzeb konkretnego gatunku, oraz określać, ile paszy należy podawać rybom, aby zdrowo rosły, a resztki nie zanieczyszczały zbiornika. 
Muszę znać się na gatunkach ryb hodowlanych, takich jak karp, sum, jesiotr, okoń, szczupak, pstrąg, wiedzieć, jakie warunki do życia trzeba im zapewnić, jaką paszą najlepiej karmić ryby określonego gatunku, umieć rozpoznawać chore ryby po ich wyglądzie i zachowaniu. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • dokładność,
  • sumienność,
  • cierpliwość,
  • wytrwałość,
  • odpowiedzialność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • dobra pamięć,
  • odporność na stres,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność szybkiego podejmowania trafnych decyzji.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w gospodarstwach zajmujących się hodowlą ryb, w przedsiębiorstwach zajmujących się połowem ryb w jeziorach i innych wodach śródlądowych.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.