Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Cieśla

Buduję z drewna dachy, schody, domki gospodarcze, altany, stropy, ścianki działowe.

Cieśla

Buduję z drewna dachy, schody, domki gospodarcze, altany, stropy, ścianki działowe.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Drewno to materiał, który wykorzystuje się w budownictwie od tysięcy lat. Dzięki pracy, którą wykonuję, moi klienci mogą np. chodzić po solidnych schodach, odpoczywać w pięknej altanie, wiedzieć, że ich dach przetrwa najstraszniejsze burze.

Czym się zajmuję?

Buduję różne konstrukcje z drewna – zazwyczaj dachy, schody, domki gospodarcze, altany, stropy, ścianki działowe, które także konserwuję, naprawiam i w razie potrzeby demontuję. Mogę jednak konstruować także obiekty inżynierskie: wieże, mosty, hangary. Jeśli jestem zatrudniony na budowie, wykonuję także różnego rodzaju zadaszenia, rusztowania, pomosty oraz szalunki, czyli formy fundamentów, ścian, słupów, do których wlewa się beton. Używam specjalistycznych narzędzi i sprzętu, takich jak: pilarki tarczowe i łańcuchowe, młotek, dłuta stolarskie, piła do ręcznego przecinania drewna, poziomica, kątownik, obcęgi, gwoździe, wkręty. 


Muszę umieć posługiwać się rysunkiem technicznym ponieważ przed przystąpieniem do pracy muszę najpierw zapoznać się z rysunkami konstrukcji, którą mam zbudować. Dzięki temu, a także znajomości rachunków, mogę ustalić, ile i jakich materiałów potrzebuję, jak dużo czasu mi to zajmie oraz jakie rozwiązania ciesielskie powinienem zastosować, np. w jaki sposób łączyć deski, aby gotowa konstrukcja była trwała i funkcjonalna. Do wybranego drewna, rodzaju elementów i sposobu, w jaki zamierzam je łączyć, dopasowuję odpowiednie materiały, takie jak np. klamry, gwoździe, jarzma, ściski stalowe, śruby, pierścienie, sworznie. Przygotowując elementy, z których będę budować np. dach, albo altankę, muszę bardzo precyzyjnie przycinać drewno do określonych wcześniej wymiarów. To jest niezwykle ważne, ponieważ jeśli elementy nie będą do siebie idealnie pasować, trudno je będzie właściwie połączyć, cała konstrukcja będzie wyglądać niechlujnie, a nawet może się zawalić. 


Co powinienem umieć? 

Muszę umieć rozpoznawać gatunki drewna na podstawie wyglądu desek, np. kolor, układ słojów, znać gatunki drewna wykorzystywane w budowaniu różnego typu konstrukcji drewnianych, umieć rozpoznawać prawą i lewą stronę deski, znać wymaganą wilgotność drewna przeznaczonego do wykonywania określonych konstrukcji drewnianych. Sam określam, które deski mogę wykorzystać do zbudowania konkretnej konstrukcji, dlatego muszę też znać właściwości, wady i zalety różnych gatunków drewna – np. muszę wiedzieć, jakie gatunki są twarde, a które dają się łatwo wyginać i można z nich zbudować konstrukcje o obłych kształtach. 


Muszę wiedzieć, jakich środków chemicznych powinienem użyć, aby zabezpieczyć drewno przed atakiem grzybów lub owadów, co uodparnia je na działanie ognia, wody, kwasów czy zasad. Muszę też wiedzieć, jak bezpiecznie stosować te substancje. 
Przydaje mi się znajomość obsługi komputera, ponieważ muszę używać programów komputerowych do projektowania konstrukcji drewnianych i obsługiwać maszyny sterowane komputerowo, np. maszyny do produkcji prefabrykatów drewnianych. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • kreatywność,
  • dokładność,
  • odpowiedzialność,
  • wyobraźnia przestrzenna,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • sumienność.

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w firmach budowlanych lub w przedsiębiorstwach produkujących drewniane elementy do budowy domów i innych konstrukcji. Mogę też otworzyć własną działalność gospodarczą.


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.