Opiekuję się chorymi w szpitalach i w domach. Wykonuję zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze, rehabilitacyjne, diagnostyczne.
Opiekuję się chorymi w szpitalach i w domach. Wykonuję zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze, rehabilitacyjne, diagnostyczne.
Czuwając nad pacjentami w placówce medycznej lub odwiedzając ich w domach pomagam im wracać do zdrowia lub radzić sobie z nieuleczalną chorobą. Uśmiech na twarzach pacjentów i ich rodzin to dla mnie największa nagroda.
Ogólnie mówiąc pomagam lekarzom. Do moich obowiązków należą zabiegi pielęgnacyjne, lecznicze, rehabilitacyjne, diagnostyczne. Wykonuję szczepienia ochronne dzieci i dorosłych, robię zastrzyki domięśniowe i dożylne, zakładam kroplówki, opatruję rany niewymagające szycia i drobne urazy, np. stłuczenia, podaję chorym leki, mierzę temperaturę i ciśnienie, obsługuję sprzęt do badania EKG – to badanie pracy serca, EEG – to badanie bioelektrycznej aktywności mózgu.
Co powinienem umieć?
Muszę potrafić opiekować się pacjentami w placówkach medycznych i w domach, wiedzieć, jakie leki łagodzą np. gorączkę, albo uporczywy, silny ból i jak je podawać, umieć pobierać krew, zakładać wenflon, podłączać kroplówkę.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę pracować w państwowych lub prywatnych szpitalach, ośrodkach zdrowia, hospicjach, domach pomocy społecznej – wszędzie tam, gdzie chorzy potrzebują fachowej opieki.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.