Obsługuję doki, w których statki mogą wyładowywać i załadowywać towary, uzupełniać zapasy wody i prowiantu czy przechodzić niezbędne remonty.
Obsługuję doki, w których statki mogą wyładowywać i załadowywać towary, uzupełniać zapasy wody i prowiantu czy przechodzić niezbędne remonty.
Dzięki mnie statki bezpiecznie wpływają i wypływają z doków, mogą pozbyć się ładunku i zabrać na pokład nowy, uzupełnić zapasy i naprawić usterki. Do doków w moim porcie wpływają statki z różnych, nierzadko odległych krajów. Mam okazję z bliska oglądać piękne jednostki pływające. Poznaję też ciekawych ludzi, którzy pływają na tych statkach.
Pracuję w porcie jako maszynista doku, czyli basenu portowego albo pływającej konstrukcji, które służą do utrzymania statku na jednakowym poziomie przez dłuższy czas, niezależnie od zmian poziomu wody w morzu podczas przypływów i odpływów. Dzięki temu statek w doku może wygodnie wyładowywać i załadowywać towary, które przewozi, uzupełniać zapasy wody pitnej, prowiantu. W dokach można też wykonywać niezbędne remonty i przeglądy stanu technicznego tych części statków, które w trakcie normalnej eksploatacji są zanurzone pod wodą, a więc trudno dostępne. Jest to możliwe albo w suchym doku – to specjalny basen portowy, z którego można wypompować wodę po wpłynięciu statku - albo w doku pływającym, który umożliwia podniesienie statku ponad powierzchnię wody.
Co powinienem umieć?
Muszę potrafić obsługiwać, czyścić i konserwować urządzenia i przyrządy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania doku, np. pompy, naprężomierze, zawory regulujące poziom wody, rolki cumownicze, przegięciomierze, sprężarki, a także lokalizować i usuwać różne usterki, jakie mogą się pojawić w trakcie pracy.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w portach.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.