Zdjęcie zawodu
W. żeńska

Mechanik maszyn i urządzeń

Instaluję, uruchamiam, konserwuję i naprawiam maszyny oraz urządzenia w swoim zakładzie pracy.

Mechanik maszyn i urządzeń

Instaluję, uruchamiam, konserwuję i naprawiam maszyny oraz urządzenia w swoim zakładzie pracy.


WERSJA żeńska

Dlaczego lubię ten zawód?

Lubię moją pracę, bo na co dzień mam do czynienia z nowoczesnymi maszynami, ciągle rozwijam swoje umiejętności i poznaję nowe technologie. Plusem mojego zawodu też to, że mam wiele możliwości znalezienia pracy, bo przemysł maszynowy szybko się rozwija i zapotrzebowanie na specjalistów takich, jak ja, jest duże.

Czym się zajmuję?

Mam pod opieką wszystkie maszyny używane w moim zakładzie pracy. Zajmuję się nimi od momentu, kiedy pojawią się w naszej firmie. To właśnie ja instaluję je w docelowych miejscach, gdzie będą działać. Niektóre najpierw muszę poskładać z części, dlatego ważne jest, żebym przed przystąpieniem do pracy dokładnie zapoznał się z ich dokumentacją techniczną. Dzięki temu wiem, gdzie mam zamontować konkretną część i jakich narzędzi mam do tego użyć. Czasem w zakładzie pracy trzeba przestawić maszyny albo urządzenia w inne miejsca, np. kiedy powiększa się linię produkcyjną. W takiej sytuacji moim zadaniem jest zdemontowanie, przestawienie i ponowne zmontowanie konkretnej maszyny. 


Żeby zakład produkcyjny mógł bez przeszkód wytwarzać produkty, maszyny muszą cały czas być utrzymywane w dobrym stanie technicznym. To też należy do moich obowiązków. Na bieżąco sprawdzam, czy wszystkie urządzenia działają tak, jak powinny. Jeśli zauważę jakieś problemy lub usterki, usuwam je. Przeprowadzam też okresowe przeglądy techniczne maszyn i konserwuję je. Czasem sam muszę dorobić i wymienić część, która się zepsuła lub zużyła. Po naprawie dbam o to, żeby urządzenia miały wszystkie parametry ustawione tak, jak to jest ustalone w dokumentacji technicznej. 


Co powinienem umieć? 

Muszę potrafić odczytywać i tworzyć rysunki techniczne. Ta umiejętność jest mi potrzebna do rozumienia dokumentacji technicznej rozmaitych maszyn, przydaje się też przy rysowaniu projektów części, które mam własnoręcznie wykonać. Muszę znać się także na zasadach konstrukcji maszyn, żeby móc je składać z części, instalować, konserwować i naprawiać. 


Znajomość fizyki jest niezbędna w mojej pracy. Dzięki niej rozumiem działanie maszyn i urządzeń, którymi się zajmuję. Szczególnie ważna jest wiedza z zakresu mechaniki, elektryczności i termodynamiki. Przydaje mi się też znajomość właściwości fizycznych materiałów, z których zbudowane są maszyny, bo dzięki temu wiem, jakimi narzędziami się posługiwać przy ich naprawach i konserwacji. 
Coraz więcej maszyn i urządzeń w fabrykach jest “inteligentnych”, czyli wyposażonych w sterowniki programowalne, dlatego do ich uruchamiania, naprawy i ustawiania parametrów pracy potrzebuję wiedzy z informatyki i znajomości obsługi komputerów i elektronicznych sterowników. 
Znajomość właściwości różnych substancji chemicznych przydaje mi się przy doborze odpowiednich smarów oraz środków do czyszczenia i konserwacji maszyn, które mam pod opieką. 
Muszę potrafić stosować materiały techniczne, eksploatacyjne i uszczelniające zgodnie z wymogami oraz znać techniki i metody wytwarzania części maszyn i urządzeń, takie jak lutowanie, spawanie, zgrzewanie, gięcie, tłoczenie. Muszę potrafić uruchamiać, regulować, konserwować oraz naprawiać maszyny i urządzenia, posługując się odpowiednimi narzędziami. 


Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy? 

  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość,
  • podzielność uwagi,
  • umiejętność pełnego skoncentrowania się na pracy,
  • odporność na stres,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • dokładność. 

Gdzie mogę pracować? 

Mogę znaleźć zatrudnienie w zakładach pracy z różnych branż, wykorzystujących maszyny i urządzenia mechaniczne, wymagające montażu, konserwacji i napraw. Mogę też pracować w firmach specjalizujących się w regeneracji i naprawie różnych maszyn. 


Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.