Sprawdzam i oceniam warunki hodowli zwierząt oraz produkcji i przechowywania produktów pochodzenia zwierzęcego.
Sprawdzam i oceniam warunki hodowli zwierząt oraz produkcji i przechowywania produktów pochodzenia zwierzęcego.
Lubię moją pracę, bo jest różnorodna – częściowo pracuję w biurze, a częściowo w terenie, mam kontakt ze zwierzętami. Wykonywanie pracy przynosi mi wiele satysfakcji, bo mam poczucie, że przyczyniam się do poprawy dobrostanu hodowanych zwierząt oraz do poprawy jakości produktów odzwierzęcych; nie tylko mięsa ale też masła, mleka, wełny czy jaj.
Jako weterynaryjny kontroler sanitarny dbam o to, żeby zwierzęta hodowane w gospodarstwach i na fermach były trzymane w warunkach zgodnych z przepisami. W tym celu odwiedzam gospodarstwa rolne posiadające zwierzęta, fermy drobiu, hodowle bydła mlecznego i mięsnego, chlewnie i owczarnie, a także fermy zwierząt futerkowych. Kontroluję też warunki panujące w schroniskach dla zwierząt, na targach i w innych miejscach skupu i gromadzenia zwierząt oraz warunki ich transportu. Sprawdzam, czy zwierzęta mają odpowiednio dużo miejsca, dostęp do wody i paszy, a także czy są spełniane inne wymagane prawem warunki hodowli i przetrzymywania. Oprócz tego zajmuję się pobieraniem i przyjmowaniem próbek pobranych od zwierząt podejrzanych o choroby zakaźne. Po każdej kontroli przygotowuję protokoły zawierające wszystkie zauważone przeze mnie uchybienia w kontrolowanym miejscu i przekazuję je moim przełożonym.
Co powinienem umieć?
Muszę znać się na gatunkach zwierząt, umieć rozróżniać rasy zwierząt domowych i hodowlanych, wiedzieć, w jakich warunkach powinny być hodowane i jaką paszą karmione. Muszę potrafić rozpoznawać po wyglądzie i zachowaniu osobniki zdrowe i chore oraz wiedzieć, skąd pobierać próbki by potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Niezbędna jest mi wiedza, jak badać jakość surowców używanych w zakładach produkujących żywność pochodzenia zwierzęcego.
Jakie kompetencje miękkie są ważne w mojej pracy?
Gdzie mogę pracować?
Mogę znaleźć zatrudnienie w Inspektoratach Weterynarii.
Tekst udostępniony na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 (CC BY 4.0). Jeśli chcesz go rozpowszechnić lub użyć w swoich materiałach, zajrzyj tutaj.